Düzenli spor yapan çocuklarla spor yapmayanların oyun öncesi ve sonrası kan parametrelerinin değişimi
- Tez No: 53897
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
6.ÖZET Çalışmamızda, 12-14 yaşlarında spor yapan (hentbol) ve yapmayan kız çocuklarında kan parametrelerinin oyundaki değişimleri ve bu değişimlerin deneklerin fiziksel özellikleri, max oksijen tüketim kapasiteleri, kalp-kan dolaşımı fonksiyonları ile ilgili olup olmadığı araştınlmıştrr. Bu hedef doğrultusunda, her iki gruba da kendi aralarında 2 x 20 dk.= 40 dakikalık hentbol maçı yaptırılmıştır. 10 dakika (ara) dinlenme süresi verilmiştir. Gruplar 1 1 kişiden oluşmaktadır. * Fiziksel özellikler için; yaş, boy, ağırlık standartlara uygun olarak ölçülmüştür. * Kan parametlerini ölçmek için; deneklerden oyun öncesi ve sonrasında yaklaşık (5 dakika içinde) 9-10 mLvenöz kan örneği alınmıştır. * Max oksijen tüketim kapasitelerini ölçmek için; Shuttle Run testi uygulanmıştır. Bu test, aeroboik güç ve aynı zamanda da kardiyovasküler dayanıklılık testi olup, hentbolcular için de ideal bir testtir. * Kalp-kan dolaşımı fonksiyonlarını ölçmek için; kalp-kan dolaşımı fonksiyon testi uygulanmıştır. Bütün ölçülen değerler birbirleri ile karşılaştinlmışür. Çıkan sonuçlar literatürler ve araştırmalar ile desteklenmiştir. Tüm bu çalışmaların sonunda; eritrosit-hemoglobin, hematokrit-transferin, lökosit-laktat, max VO^kalp / kan dolaşımı fonksiyonlarının hem kendi içlerinde hem de tüm parametreler içinde birbirlerine bağlı olarak genel bir sonuç ortaya çıkardıkları görülmüştür. Spor yapan ve spor yapmayan çocuklar arasında ölçülen tüm parametreler arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkiler bulunmamıştır (p>0.05). Araşurmamızdaki sporcu grubun, spor yapmayan grupla, oyunda karşılaştırıldıklarında kan parametrelerindeki değişikliklerin daha sonraki yıllarda ortaya çıkacağı düşünülmektedir. 96
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT In our investigation changing of blood parameters in the play, physical pecularities of these changjngs and whether they are related to max VO2 and heart- blood circulation functions were examined for 12-14 aged active (handball) and non- active girls. For these purposes both groups made handball match for 2 x 20 min=40 min.10 min (interval) resting period was given. * Age, height, weight measurements were performed for physical pecularities. * In order to measure blood parameters, about 9-10 ml. venous blood sample was taken from the groups before the play and after the play (about within 5 min.) * In order to measure maximum oxygen consumption capasites (max VO2), Shuttle- Run test was performed.This test is an aerobic power and at the same time a cardiovascular resistance test and ideal for handball players. * In order to measure heart-blood circulation functions, heart-blood circulation function test was performed. All these measured values were compared to each other.Results were supported by literatures and investigations. At the end of all these studies it has been understood that erythrocyte- hemoglobin, hemotocrit-transferin, leucocyte-lactat,max VOsrheart blood circulation functions activate both with each other and by themselves.No ingful relation was found statistically betwen the measured parameters obtained from both sportive (active) and non active children.(p->0.005). When the active (sportive group) is compared to non-active group at the play, it is thought that changes in blood parameters will occur in next years. 97