Meslek lisesi öğrencilerinin istatistiksel problem çözme ve okuryazarlık becerilerinin geliştirilmesi üzerine bir öğretim deneyi
A teaching experiment on the development of statistical problem solving and literacy skills of vocational high school students
- Tez No: 538983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İstatistik, hayatımızı yöneten sayısal bilgilerin toplanması, düzenlenmesi ve düzenlenen bilgilerin tablo ve grafiklerle sunumunu, sunulan bilgilerin yorumlanmasını ve analizini sağlayan; birçok bilim dalında kullanılabilen matematik eğitiminin alt dallarından birisidir. İstatistik okuryazarlığı ise istatistiğin temel kavramlarının ve dilinin bilinmesi, anlaşılması, kullanılması ve istatistiksel sonuçların eleştirel bir bakış açısıyla yorumlanabilmesidir. İstatistiksel problem çözme süreci ise i)soruları formüle etme, ii) veri toplama, iii)verileri analiz etme, iv) sonuçları yorumlama adımlarını içeren bir araştırma sürecidir. Bu çalışmanın amacı meslek lisesi öğrencilerinin istatistiksel problem çözme becerilerinin geliştirilmesi üzerine öğretim uygulamaları yaparak bu uygulamaların öğrencilerin istatistiksel problem çözme becerilerine etkisini incelemektir.Araştırmanın katılımcıları Samsun ili Vezirköprü ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören 21 (17 erkek,4 kız) öğrencidir. Araştırmanın yöntemi öğretim deneyidir. Veri toplama aşamasında hem nicel hem de nitel veriler toplandığı için karma yaklaşımlar kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin merkezi eğilim ve yayılım ölçüleriyle ilgili işlemleri yapabildiği fakat bu ölçülerin yorumlanmasıyla ilgili zorluk yaşadıkları görülmüştür. Grafik çizimi ile ilgili yapılan etkinliklerde öğrencilerin kağıt kalemle grafik çizmekte zorlandıkları, teknoloji yardımıyla grafikleri daha rahat çizebildikleri gözlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerin sonucunda öğretim uygulamalarıyla öğrencilerin istatistiksel görevlere karşı tutumlarında olumlu yönde değişiklikler olduğu, derste gerçek hayat bağlamı içeren etkinliklerin kullanımının öğrenciler için konuları kolaylaştırdığı, daha iyi anlamalarını ve daha çok önemsemelerini sağladığı, konunun dikkat çekici olmasına yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca derslerde teknoloji kullanımının zaman kaybını engellediği ve derslerin eğlenceli olmasına yardımcı olduğu görüşlerine ulaşılmıştır. Ayrıca öğretim uygulamaları sonucunda öğrencilerin istatistik okuryazarlığı seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Statistics consists of, collecting and organizing the information that manages our life, and providing the presentation of the information with tables and graphs, interpretation and analysis of the information provided. Statistics; has applications to many fields and disciplines. Statistical literacy is the understanding, understanding and use of the basic concepts and language of statistics and interpreting the statistical results from a critical point of view. The statistical problem solving process is a research process which includes the steps of i) formulating questions, ii) collecting data, iii) analyzing data, iv) interpreting results. The aim of this study is to examine the effects of teaching practices on students. Statistical problem-solving skills by developing teaching experiments that target statistical problem solving skills of vocational high school students. For this purpose, the following questions will be sought. 1. What are the statistical problem solving skills of vocational high school students with regard to teaching experiments? 2. What is the difference between the statistical literacy levels of the students before and after the teaching experiments? 3. What are the views of students about teaching practices that target improving statistical problem-solving skills? The participants of the study were 21 (17 male, 4 female) students at a public school in Vezirköprü district of Samsun province. The design of the study is teaching experiment. As both quantitative and qualitative data were collected at the data collection stage, mixed approaches were used. Qualitative data collection tools are in-class problem solving and semi-structured interviews. The quantitative data collection tool is the statistical literacy test. Content analysis was used to analyze the qualitative data. In the analysis of the data obtained from statistical literacy test, Wilcoxon Signed-Sequence test was used. Results of the analysis suggested, that students were able to perform the operations related to the measures of central tendency and spread but had difficulty in interpreting these measures. Students were able to draw graphs with graph paper and they could draw graphs more easily with the help of technology. Semi-structured interviews, revealed that there are positive changes in the attitudes of the students toward the statistical tasks and that the use of activities that involve real-life context facilitates the subjects for the students, provides better understanding and results in better dispositions toword the subject. In addition, the use of technology in courses saved time and helped to make the lessons been more enjoyable. In addition, it was concluded that there was a statistically significant difference in the statistical literacy level of the students before and after the teaching experiment.