The interaction between elk-1 and mitotic kinases in brain tumors
Beyin tümörlerinde elk-1 ve mitotik kinazlar arasi etkileşim
- Tez No: 538994
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ, PROF. DR. IŞIL KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Ets-benzeri transkripsiyon faktörü 1 (Elk-1), gelişme ve hastalıkta önemli rolleri olan nükleer fosfo proteinlerinden oluşan transkripsiyon faktörlerinin E yirmi-altı (ETS) onkojen süper ailesinin bir üyesidir. Elk-1'in aktivasyonu, aktivasyon bölgesi içerisindeki özellikle Serin 383, Serin 389 ve Treonin 417 bölgelerinin mitojen uyarısının varlığında erken cevap genlerinin düzenlenmesi için mitojen-aktive edilmiş protein kinaz (MAPK) yolağının yanı sıra PI3K / AKT ve Protein kinaz C yolakları tarafından fosforilasyonunu gerektirir. Elk-1, hücrelerin apoptozdan korunmasında ve apoptoza bağlı genlerin aşağı doğru düzenlenmesinde, dolayısıyla hücre sağ kalımına aracılık etmede rol oynamaktadır. Ayrıca, Elk-1'in Akt-bağımlı fosforlanması, gliyoblastoma hücrelerinin çoğalması için önemli olduğu gösterilmiştir. Son zamanlarda Elk-1'in mitotik kinaz Aurora-A ile mitotik faz-bağımlı bir şekilde beyin tümörü hücre hatlarında etkileştiği gösterilmiştir ve Serine 383 fosforlanmasının mitotik iğ lokalizasyonu için önemli olduğu bilinmektedir. Ayrıca, Plk fosfo-proteom analizinde Elk-1'in yeni fosfor formları tanımlanmıştır. Yine de Elk-1'in Aurora-A ile etkileşiminin Elk-1 fosforlanmasıyla mı, yoksa başka mitotik kinazlarla mı ilişkili olduğu bugüne kadar bilinmiyordu. Bu çalışmada ilk kez Elk-1'in sadece mitotik kinaz Aurora-A ile değil, aynı zamanda Aurora-B, Polo-benzeri kinaz Plk-1 ve siklin bağımlı kinaz Cdk1 ile N-terminal amino asitleri üzerindeki 93-205 amino asitler yoluyla etkileşime girebileceğini gösterdik. Aynı zamanda Elk-1'in yeni fosforilasyonlarını tanımlanmış ve bu bölgelerin mutajenezinin sadece mitotik kinazlarla etkileşimini değil, aynı zamanda beyin tümör hücre dizilerinin mitotik profilini de etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ets-like transcription factor 1 (Elk-1) is a member of E twenty-six (ETS) oncogene superfamily of transcription factors which is composed of nuclear phospho-proteins that have important roles in development and disease. Activation of Elk-1 requires phosphorylation in particular Serine 383, Serine 389 and Threonine 417 residues within the activation domain by mitogen-activated protein kinase (MAPK) pathway in regulation of immediate early genes upon mitogenic stimulation, as well as PI3K/AKT and Protein Kinase C (PKC) pathways. Elk-1 has been implicated in protecting cells from apoptosis and downregulating apoptosis-associated genes, thereby mediating cell survival. Furthermore, Akt-dependent phosphorylation of Elk-1 has been shown to be important for proliferation of glioblastoma cells. Recently Elk-1 was shown to also interact with mitotic kinase Aurora-A in a mitotic phase-dependent manner in brain tumor cell lines, and that Serine 383 phosphorylation was important for its mitotic spindle localization. Furthermore, in a Polo like kinase (Plk) phospho-proteome analysis, novel phosphoforms of Elk-1 were identified. Yet it was not clear whether interaction of Elk-1 with Aurora-A resulted in its phosphorylation, or whether it was involved with other mitotic kinases. In this study we showed for the first time that Elk-1 indeed could interact with not only mitotic kinase Aurora-A but also Aurora-B, Polo-like kinase Plk-1 and cyclin dependent kinase 1 (Cdk1) through the N-terminal amino acids 93-205 of Elk-1. It was also defined for the first time novel phosphorylations of Elk-1 and showed that mutagenesis of these residues interferes with not only its interaction with mitotic kinases, but also mitotic profile of brain tumor cell lines.