Karaciğer hidatik kistlerinde polimerize zincir reaksiyonu (pcr) yöntemi ile ekinokok dna'sının araştırılması
  1. Tez No: 539006
  2. Yazar: MEHMET TOLGA KIRIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GÖKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma insandan izole edilen karaciğer hidatik kistlerinde Echinococcus granulosus DNA'sı ve Echinococcus granulosus genotiplerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve yöntem: Bu çalışma ileriye dönük randomize bir çalışma olup, 2015/2016 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda karaciğer hidatik kisti tanısı ile ameliyatı yapılan 30 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Ameliyat sırasında elde edilen kist örneklerinde (protoskoleks ve/veya germinatif membran) PCR ile E. granulosus DNA'sı araştırıldı ve pozitif bulunan örneklerde dizi analizi yöntemiyle genotip tayini yapıldı. Aynı zamanda ameliyat öncesinde hastaların kanlarında IHA testi ile antikor tayini yapıldı. Bulgular: İncelenen 30 karaciğerde hidatik kist örneğinin 29 tanesinde E. granulosus DNA'sı saptandı. 29 hidatik kist örneğinin tamamının G1(koyun) suşu olduğu saptandı. 30 örneğin 22 hastanın IHA'sı pozitif 8 hastanın IHA'sı negatif olduğu görüldü. Bu hastaların 6'sı nüks etmesi nedeni ile opere edildi. 1 hastanın patolojik cevabında E. granulosus saptanmadı. 3 hastaya preoperatif ve 1 hastaya postoperatif dönemde ERCP endikasyonu konuldu. Sonuç: İnsan ve hayvanlarda hastalığa yol açan E. granulosus (kistik ekinokokozis) ciddi mortalite ve morbiditeye neden olmasından dolayı, önemli bir halk sağlığı problemidir. Aynı zamanda ülke ekonomisinde ciddi kayıplara neden olmaktadır. Özellikle göç alan ülkelerde mevcut insidans ve prevelans artabileceğinden dolayı bu hastalığın önlenebilirliğinde koruyucu hekimliğe ve resmi otoritelere önemli görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study was conducted to determine the genotype of liver hydatid cysts isolated from human. Materials and Methods: This prospective randomized study was performed on 30 patients who underwent surgery with the diagnosis of liver hydatid cyst in Istanbul University Cerrahpaşa School of Medicine Department of General Surgery between 2015 and 2016. Prior to surgery, the anticore type was determined by IHA method in the blood of the patients. In the cyst samples obtained during the operation (protoskoleks and/or germinative membrane), genotyping was done by PCR and sequence analysis. Results: 30 samples from liver wihch is infected by E. granulosus found 29 DNA. All the samples were G1(sheep) type. Conclusion: Echinococcus granulosus is the causative agent of hydatid cyst disease (echinococcosis), a zoonosis that affects the public health and economy in many areas worldwide. Incidance and prevelance would be increases specially immigration from different countries. Preventing is the most important duty for Health Ministry and authority.