Harita tapu kadastro programında öğrenci başarısını artırmaya yönelik materyal geliştirilmesi
Material development for increasing the student success in map land registry cadastre programme
- Tez No: 539005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP EMRE ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Jeodezi ve Fotogrametri, Education and Training, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya'nın eski mesleklerden biri olan haritacılık, son yıllarda hızlı şekilde gelişen teknolojik imkânlar ile bilişim teknolojilerine doğru evirilmektedir. Bu sektördeki insan kaynağını yetiştiren eğitim kurumlarında ise daha çok klasik anlatım yöntemi kullanılmaktadır. Öğretmen merkezli olan bu yaklaşım öğrenmede yetersiz kalmaktadır. Oysa öğrenci merkezli ve öğrencinin daha aktif olduğu bir eğitim ortamı ve bu ortamda geliştirilen ders materyalleri öğrencilerin daha iyi yetiştirilmesine büyük katkılar sunacaktır. Bu amaçla öncelikle uygulama yapılacak ortaöğretim kurumu belirlenmiş, ortaöğretim, ön lisans ve lisans seviyelerinde verilen dersler ve bu derslerin öğretim strateji, yöntem ve tekniklerle ilişkileri de kurulmuştur. Öğrencilerin eksik olduğu konular belirlenmiştir. Örneklem grubu oluşturan öğrenciler tespit edilmiştir. Bu öğrencilerin mevcut bilgi eksikleri sınav analizleri ile ortaya çıkartılmıştır. Bu eksikleri gidermek için materyaller geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Daha sonra performansa dayalı farklı ölçme değerlendirme araçlarıyla materyallerin beceri kazandırma düzeyleri belirlenmiştir. Geliştirilen materyallerin öğr encilere ilgili konu hakkındaki becerileri kazandırmada etkili olduğu anlaşılmıştır. Harita disiplininin farklı alanlarında eğitici olarak görev alanlar ile araştırmacılara, derslerin öğretim strateji yöntem ve tekniklerine uygun olarak planlanması ve işle nmesi, öğrencilerin bilgi eksiklikleri farklı ölçme ve değerlendirme araçları ile tespit edilmesi, öğrencilerdeki bilgi eksikliklerinin giderilmesi için materyal geliştirmesi, derslerin işlenmesinde ve materyallerin uygulanmasında öğrenci merkezli yaklaşım benimsenmesi, önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Geomatics discipline, accepted as one of the oldest professions, has evolved rapidly into the technology of information technology recently.“Classical expression method”, insufficient, is mostly used in geomatics education in which human resources are taught for the sector. However, student based educational environment, in which students become more active, will make great contributions to better education for the m. For this purpose, firstly the secondary education school to be applied is determined. Basic issues of geomatics discipline and its relations with the courses in it, under graduate and graduate degree are presented. Relations of these courses with teaching strategies, principles and methods have also been established. Some issues given in all educational institutions of the profession, identified lack of knowledge in students, were then identified for material development. The students formed the sample group were determined. Existing knowledge deficiencies have been revealed with the success levels of the exam questions for the related students. Materials related to the missing issues have been developed and implemented to disappear these deficiencies. After the developed materials, the skill acquisition level of students by practicing were determined different assessment tools based on students' performance. It is understood the developed materials were effective in providing the students with the skills about the related subject. Consequently, planning and processing of the courses in accordance with teaching strategy methods and techniques, identifying students' knowledge deficiencies with different assessment and evaluation tools, development of material for the elimination of knowledge deficiencies, adopting a student based approach in the processing of courses and the application of materials are recommended to the researchers and researchers in different fields of geomatics discipline.