Encapsulating the loci via hybrid modernity: The political syntax of post-colonial capitals, Islamabad and chandigarh
Melez modernıte vasıtasıyla yeri tartışmak: Post-kolonyal başkentlerın politik sözdizimi, Islamabad ve Chandigarh
  1. Tez No: 539036
  2. Yazar: MANSOOR AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN, DOÇ. DR. BÜLENT BATUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
Bu tez, bölünme sonrası Britanya Hindistan'ındaki planlı başkentlerin mimarlığını ve kentsel gelişimini karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bölünmeden hemen sonra, Hindistan ve Pakistan hükümetleri başkentleri olan İslamabad ve Chandigarh'ı inşaa ettiler. Bu başkentler yalnızca geleneksel bilgelik ve Avrupa hegemonyasi arasında bir çekişme sahası olarak rol almakla kalmadı, fakat aynı zamanda savaş sonrası kentsel planlamanın iyi birer örneğine evrildiler. Bu başkentleri ve mimarlıklarını geliştirmek üzere hükümetler Albert Mayer, Le Corbusier, Doxiadis, Louis Kahn, Edward Durrell Stone ve Arne Jacobson gibi iyi bilinen uluslararası mimarları davet etti. Ülke dışından mimarların davet edilmesi yarımadada yetişmiş yerel mimar eksikliğini meşru hale getirdi. Davet edilen mimarların Batı merkezli çevreden beslenmiş tasarım felsefeleri ve bunun Hint yerelinde bağlamsallaştırılması bir bağımsızlık sonrası -post-bağımsızlık- üretimi olarak sonuçlandı. Detaylı bir analiz sonucunda tez, bu yeni modernitenin batılı bir modernite uzantısı olmaktan ziyade, bölgede hüküm süren melez modernitenin tarihsel bir sürekliliği olarak imlenebileceği one surmektedir. Araştırma, yurtdışı kaynaklı fikirlerin nasıl yerele aktarılmış olduğunun, meşru hale getirildiğinin ve yerel bağlamda yorumlanarak ehlileştirildiğinin detaylı bir analizini sunmaktadır. Kentleşme süreçlerini ve mimari üretimi teorileştirmek üzere tez, melez modernitenin Hint yarımadasında evrilme süreçlerini planlı başkentlerin erken dönemden bağımsızlık sonrası döneme kadarki mimarlık ve kentsel analiziyle haritalamaktadır.
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to comparatively analyses the architecture and urban development of the planned modern capital cities in post-partitioned Indian Subcontinent, through the concept of hybrid modernity. While emphasizing the hybrid character of modernity, the dissertation maps the evolution of modernity in the Indian Subcontinent, through analysing the planned modern capital cities, from early modern period to the post-independence period, concerning the architecture and urban development. Right after partition, the governments of India and Pakistan developed the modern capital cities, Chandigarh and Islamabad, from scratch. For architecture and urban development of these modern capital cities, the new nation-states invited the well-known international architects such as, Albert Mayer, Le Corbusier, Doxiadis, Louis Kahn, Edward Durrell Stone and Arne Jacobson. The design ideas of these architects had nurtured and evolved in a Eurocentric context and these ideas were later contextualized, once they came in contestation with the Indian conditions, during the development of modern capitals in the Indian Subcontinent, which in result paved the way for emergence of post-independence modernity. Through a detailed spatial analysis, the dissertation reaffirms the fact that this“new”modernity is a historical extension of prevailing hybrid modernity of the Indian Subcontinent and should not be read only as an extension of Western modernity. In the discussion of evolutionary modernity, the dissertation provides a detailed analysis of how foreign ideas were imported, legitimized, domesticated and hybridized in the local context, across historical timeline, to develop the modern planned capitals in the Indian Subcontinent.