Bir üniversite hastanesinin üroloji polikliniğine başvuran hastalarda geleneksel tedavi kullanımının yaygınlığı ve ilişkili faktörler
Prevalence and related factors of traditional medicine usage in patients attending to the urological clinic of a university hospital
  1. Tez No: 539115
  2. Yazar: MEHMET BURAK AKSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NESİMİ KİŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı bir üniversite hastanesinin üroloji polikliniğine başvuran bireylerin geleneksel tedavi yöntemlerini kullanma durumlarının belirlenmesi ve ilişkili faktörleri saptamaktır. Kesitsel tipteki bu çalışma Şubat 2016-Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma evrenini Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Üroloji polikliniğine başvuran 1000 kişinin oluşturması planlanmıştır ancak 591 kişiye ulaşılabilmiş ve araştırma evrenini bu 591 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkenleri geleneksel tedavi yöntemleri ile ilgili tutumlar, bağımsız değişkenleri ise sosyodemografik özelliklerdi. Geleneksel tedavi yöntemleri ile ilgili tutumların belirlenmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen anket (EK-2) kullanıldı. Yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanan veri SPSS 17.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile analiz edildi. Veri analizinde yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the use of traditional medical practices by individuals who apply to the urology polyclinic of a university hospital and to determine the related factors. This cross-sectional study was conducted between February 2016 and July 2018. The study population was planned to be formed by 1000 people who applied to the Süleyman Demirel University Research and Practice Hospital Urology Polyclinic, but 591 people could be reached and these 591 people formed the research universe. The dependent variables of the study were the attitudes towards traditional treatment methods and the independent variables were sociodemographic characteristics. A questionnaire developed by the researcher (Annex-1) was used to determine attitudes towards traditional treatment methods. Data collected by face-to-face interviewing were analyzed using the SPSS 17.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program. Percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum values, chi-square test, t test analysis in independent groups were used in data analysis.