Aşırı aktif mesaneli kadınlarda Shear Wave Elastografi ile mesane görüntülemesinin tanıdaki yeri
The role of bladder imaging with Shear Wave Elastography in the diagnosis of overactive bladder in women
- Tez No: 931581
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATILĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR BİRİŞİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Aşırı aktif mesane semptomları olan kadın hastaların değerlendirilmesinde ultrasonografik shear wave elastografi yöntemi ile mesane duvarındaki biyomekanik değişiklikleri tespit etmek. Gereç-Yöntem:Ocak 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında aşırı aktif mesane semptomları nedeniyle Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi üroloji polikliniğine başvuran ve daha önce herhangi bir tedavi almamış 20-60 yaş aralığında 22 hasta (Grup 1) ve hiçbir ürolojik semptomu olmayan 25 olgu (Grup 2) kontrol grubu oluşturmak için çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların genel ürolojik muayene sonrası bakılan ultrasonografik parametreleri, yaş dağılımı, Uluslararası İnkontinans Danışma Anketi- Kısa Formu (ICIQ-SF), Valide Edilmiş Aşırı Aktif Mesane Sorgulama Formu-V8 (OAB-V8) skorları, mesane günlükleri, post miksiyonel rezidüel idrar miktarları, üroflowmetre değerleri ve tam idrar tetkik sonuçları kaydedildi. Hastalara uygulanan sonoelastografik teknik ile ölçülen biyomekanik parametrelerin klinik tanı ile korelasyonu incelendi. Çalışmada mesane duvarlarının sonoelastografik değerlendirilmesinde Logiq E9 cihazı (GE Healthcare, Milwaukee, USA) ile 9L MHz probu kullanıldı. Hastaların ölçümleri not edildi. Kontrol grubu ile hasta grubu değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Grup 1 yaş ortalaması 41.86±12.19 yıl, grup 2'nin ise 32.44±6.58 yıl olarak saptandı (p=0.003). Her iki grup vücut kitle indeksi (VKİ), parite ve sigara kullanımına göre detaylı olarak incelendi. Grup 1'de VKİ: 27.20±5.65 kg/m², parite 1.86±1.64 ve 2 hastada sigara kullanımı saptandı. Grup 2'de VKİ: 24.52±4.17 kg/m², parite 0.64±0.95 ve 8 hastada sigara kullanımı saptandı. Grup 1 ve grup 2 VKİ'leri arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.068). Her iki grup arasında parite verileri değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0.003). Grup 1'de semptom süresi 30.82±23.86 ay olarak tespit edildi. Grup 1'de noktüri değeri2.04±1.09iken, grup 2'de 0.4±0.86 olarak izlendi (p0.05).Shear Wave Elastografi değerleri açısından bakıldığında;Grup 1, ortalama velocity 1.11±0.18 m/s, stiffness 3.98±0.99 kPa iken, Grup 2'de velocity 1.13±0.19 m/s, stiffness 4.20±1.35 kPa idi.
Özet (Çeviri)
Objective:To identify biomechanical changes in the bladder wall using ultrasonographic shear wave elastography in the evaluation of female patients with overactive bladder (OAB) symptoms. Materials and Methods: Between January 2024 and January 2025, 22 female patients aged 20–60 years (Group 1) who presented with OAB symptoms to the Urology Outpatient Clinic of Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Hospital and had not received any prior treatment were included in the study. Additionally, 25 individuals without any urological symptoms were enrolled as the control group (Group 2). Ultrasonographic parameters, age distribution, International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (ICIQ-SF) scores, Validated Overactive Bladder Questionnaire-V8 (OAB-V8) scores, bladder diaries, post-void residual urine volumes, uroflowmetry measurements, and complete urinalysis results were recorded after a general urological examination. The correlation between biomechanical parameters measured using sonoelastographic techniques and clinical diagnosis was analyzed. Bladder wall sonoelastographic evaluations were performed using a Logiq E9 device (GE Healthcare, Milwaukee, USA) with a 9L MHz probe. Measurements were documented, and values were compared between the patient and control groups. Results: The mean age of Group 1 was 41.86±12.19 years, while that of Group 2 was 32.44±6.58 years (p=0.003). The groups were further analyzed based on body mass index (BMI), parity and smoking status. In Group 1, the BMI was 27.20±5.65 kg/m², parity was 1.86±1.64, and 2 patients were smokers. In Group 2, the BMI was 24.52±4.17 kg/m², parity was 0.64±0.95, and 8 patients were smokers. No statistically significant difference was found between the groups regarding BMI (p=0.068), but parity differed significantly (p=0.003). The mean symptom duration in Group 1 was 30.82±23.86 months. The nocturia value was 2.04±1.09 in Group 1 and 0.4±0.86 in Group 2 (p0.05). Regarding shear wave elastography values, Group 1 had a mean velocity of 1.11±0.18 m/s and stiffness of 3.98±0.99 kPa, while Group 2 had a velocity of 1.13±0.19 m/s and stiffness of 4.20±1.35 kPa. No statistically significant difference was found between the groups in terms of velocity (p=0.71) or stiffness (p=0.531).