The Role of language in nationalist movements the case of quebec
  1. Tez No: 53913
  2. Yazar: ÖZLEM ERAYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNAY GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ill ÖZET Dilin "millefi oluşturan unsurlardan en önemlisi olduğu sık sık vurgulanır. Gerçekten dil, milleti birleştirici ve ayırıcı özellikleri bakımından diğer unsurlar karşısında daha güçlü görülmektedir. Bunun nedeni moderniteyle birlikte dilin toplumda hem duygusal hem de araçsal işlevler gördüğü benzersiz bir konuma gelmesidir. Modern toplumlarda dil, kolektif kimlikle ilgili geleneksel işlevinin yam sıra, kaynakların dağılımında ve seçkinler arası rekabette de belirleyici bir konuma gelmiştir. Bu işlevler milliyetçilik akımlarının temelinde bulunan sosyal-psikolojik ve ekonomik- politik dinamiklerle yakından ilintili olduğundan, dil milliyetçilik akımlarında en sık başvurulan araçlardan biri haline gelmiştir. Bir ortamda birden fazla dilin konuşulması kendi başına milliyetçilik akımlarına yol açmaz. Ancak bir kez ortaya çıktığında milliyetçilik akımları dili amaçlarına ulaşmada en etkili araçlardan biri olarak görür ve kullanabilir. Ayrıca dil sorunlarının nasıl çözüleceği dil ile ilgili unsurlar kadar, dil dışı ekonomik, sosyal, psikolojik ve politik koşullar tarafından belirlenir. Bu nedenle dilin milliyetçilik akımlanndaki rolü incelenirken, onun diğer toplumsal koşullan yansıtan bir ayna vazifesi gördüğü unutulmamalıdır. Quebec milliyetçilik hareketi dilin milliyetçilik hareketlerindeki rolünü irdelemek için iyi bir örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Language is a unique factor in the formation of a nation with its integrating and disintegrating effects. The underlying reason is that with modernization, it is elevated to a position where it can perform both sentimental and instrumental functions. In modern societies, language plays a decisive role in the allocation of the resources and in the elite competition, while it retains its traditional role in the formation of the collective identities. These functions are closely related to dynamics of nationalist movements which can be categorized as social-psychological and political-economic dynamics. Multilingualism by itself does not lead to the emergence of nationalist movements. However, once such movements emerged they utilize the language conflicts as unifying elements. Moreover, the outcome of the language conflicts are determined not only by linguistic factors, but also by non-linguistic factors. When analyzing nationalist movements one should regard language issues as a mirror of social, psychological, political and economic forces. The Quebec nationalist movement serve as a good example for the role of language in nationalist movements.