Molecular communications in vessel-like diffusive channels
Difüzyon bazlı damarsı ortamlarda moleküler haberleşme
- Tez No: 539166
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Difüzyon ile moleküler haberleşme difüzyon bazlı bir kanal üzerinde bilgi iletimine dayanmaktadır. Bu kanalın tasarımı kritik bir konudur. Bu tezde, haberleşme sisteminin bütün parçalarını içerisinde bulunduran ve kan damarına benzeyen silindirik bir ortam olan damarsı ortam çalışılmıştır. Haberleşme mesafesinin kan akışı sebebiyle bu tarz ortamlarda artıp uzun mesafeli uygulamalara olanak tanımasına rağmen, analitik analizler için çok uygun bir ortam değillerdir. Bu sebeple, haberleşme ortamı olarak damarsı ortamı kullanan çalışmaların bir çoğu analitik sonuçlardansa simülasyon sonuçlarına dayanmaktadır. Bu boşluğu doldurmak ve göndericinin yerini tespit etmek maksadıyla, yüzük şeklinde pasif alıcı ve Poiseuille akışını dikkate alarak, difüzyon bazlı hareketin hakim olduğu kanal modelinin analitik formülünü çıkardık. Sonrasında, bu kanal modelini kullanarak bilinen ve bilinmeyen salınım başlama zamanı olmak üzere iki farklı uygulama senaryosu için formül çıkardık. Bilinen salınım zamanı için göndericinin yerini tek bir alıcı kullanarak tespit edebilirken, bilinmeyen salınım zamanı için iki alıcı kullanarak göndericinin yerini tespit ettik. Bunlar dışında, sinyal gürültü oranı metriğine alternatif olarak, MOL-Eye diyagramı ve bu diyagramın bazı metriklerini (biriken sinyal gürültü oranı gibi) moleküler sinyalin performansının hesaplanması maksadıyla önerdik. Ayrıca, binary concentration shift keying with consecutive power adjustment (BCSK-CPA) adını verdiğimiz modülasyon tekniğini yıkıcı girişimin etkisi azaltıp, yapıcı girişimin etkisini arttırması amacıyla önerdik. Bunlar dışında, damarsı ortamda farklı alıcı ve akış gibi bileşenler kullanıldı. Son olarak, kısmı kapsayan alıcı yeni bir alıcı tipi olarak önerilmiş ve bu ortamın kanal modeli tasarlanmıştır. En sonunda, oluşturulan yapıların tamamı özel yapılmış simülatör ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Molecular communication via diffusion is based on relaying information over a diffusive channel. The design of this diffusive channel is a vital issue. In this thesis, diffusion in the vessel-like environment, which is composed of a cylindrical environment resembling a blood vessel encompassing all the components of the communication system, is studied. Even though the range of communication increases in such environments due to the effect of the blood flow, vessel-like environments are not very suitable for analytical analysis. Therefore, many works, which considered vessel-like environment as the communication environment, are based on the simulation results rather than the analytical results. In order to fill this gap in the literature and to be able to localize the transmitter, we derive the analytical formulation of the channel model for diffusion-dominated movement, considering ring-shaped observing receivers and Poiseuille flow. Then, we derive formulations using this channel model for two different application scenarios, known and unknown emission time. A single receiver is used to localize the transmitter for known emission time, whereas two receivers are used for unknown emission time. Besides, as an alternative to signal-to-noise ratio (SNR), we propose MOL-Eye diagram and some metrics of this diagram (e.g., counting SNR) for the performance evaluation of a molecular signal. Also, binary concentration shift keying with consecutive power adjustment (BCSK-CPA) modulation technique is proposed to decrease destructive inter-symbol interference (ISI) effect and increase constructive ISI effect. Moreover, within the vessel-like environments, different values for the components of the environment (e.g., receiver, flow) are investigated. Lastly, partially covering receiver is proposed as a new type of receiver, and channel model of such environment is devised. Finally, all of the devised frameworks are validated with custom-made simulators.