Çok modlu fiber optik kablolarda eklem noktasındaki yanlış hizalama kayıpları
Mi̇sali̇gnment losses at joint point in multimode fiber optic cables
  1. Tez No: 539174
  2. Yazar: POURIA PISHGAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Fiber optik kablolarda standart çok modlu kademeli indisli fiberin çekirdek çapı 50-100 μm olup kabaca insan saçı kalınlığında ve tek mod fiberler ise 9 μm mertebesindedir. Fiber optik kablolarda, mikroskobik boyutları nedeniyle iki fiberi birleştirirken mekanik hizalama önemli bir problem olarak ortaya çıkar. Fiber optik kablolardaki ışıma kayıpları mekanik yanlış hizalamalardan kaynaklanır, çünkü verici fiberin ışıma içeriği alıcı fiberinki ile uyuşmaz. Işıma kaybının büyüklüğü, yanlış hizalama derecesine bağlı olarak değişir. Bu tez çalışmasında çok modlu (multi mode) fiber optik kablolar ve bu kabloların ekleme noktalarındaki yanlış hizalama kayıpları incelenmiştir. Çok modlu fiber optik kabloların ekleme noktalarında meydana gelebilecek ayarsızlıklar; açısal ayarsızlık (angular misalignment), aralıklı ayarsızlık (separation misalignment) ve yanal ayarsızlık (Lateral misalignment) olmak üzere üç temel yanlış hizalama çeşididir. Bu çalışmada, bu yanlış hizalama çeşitleri ayrı ayrı incelenmiş ve yanlış hizalama kayıpları MATLAB Simülasyon programı ile analiz edilmiştir. Ayrıca OptiSystem simülasyonunda, hizalama kayıplarınıda içeren bir fiber optik haberleşme sistemi tasarlanmış ve sistemin güç kayıpları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The standard multi-mode graded index fiber core is 50-100 μm in diameter and roughly the thickness of the human hair, Mechanical alignment is a major problem when combining two fibers due to their microscopic dimensions in fiber optic cables. The radiation losses in the fiber optic cables are due to mechanical misalignments because the radiation content of the transmitter fiber does not match that of the receiver fiber. The magnitude of the loss of radiation varies depending on the degree of misalignment. In this thesis, multimodal fiber optic cables and misalignment losses at the insertion points of these cables were investigated. Non-uniformities that may occur at the insertion points of multi-mode fiber optic cables; angular misalignment, separation misalignment and lateral misalignment. In this study, these misalignment types were examined separately and misalignment losses were analyzed with MATLAB Simulation program. In addition, in OptiSystem simulation, a fiber optic communication system including alignment losses was designed and the power losses of the system were calculated.