Meme kanserli hastalarda plazmadan metabolomik yöntemlerle beyin metastazı erken tespiti için belirteç saptama
Identification of markers in plasma for early diagnosis of brain metastasis by metabolomic methods in patients with breast cancer
  1. Tez No: 539185
  2. Yazar: ÖZGE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada beyin metastazı olan meme kanseri hastalarında metabolomik yöntemiyle metastazın erken tespiti için belirteç bulunması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2017-2018 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde meme kanseri tanısı ile takipli ve uzak organ metastazı olan 88 hasta dahil edilmiştir. Hastalar metastaz durumlarına göre beyin metastazı olanlar ve beyin metastazı olmayıp diğer uzak organ metastazları olan hastalar şeklinde iki grup olarak ele alınmıştır. Uzak organ metastazları beyin, kemik, visseral ve yumuşak doku olmak üzere dört temel kategoride değerlendirilmiştir. Hastaların demografik özellikleri (yaş, boy, kilo, menapozal durum, başka kanseri olma durumu), uygulanan tedaviler (kemoterapi rejimi, adjuvan tedavi alma durumu, radyoterapi alma durumu, uygulanan meme cerrahisi türü), patalojik verileri (histolojik alt tipi, ER/PR durumu, HER2 durumu, PNİ/LVİ/ECE durumu, tümör derecesi) ile ilgili veriler retrospektif olarak tıbbi kayıtlardan derlenmiştir. Metabolomik analizleri için LC-qTOF-MS ve GC-MS analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to identify markers for the early diagnosis of brain metastasis by metabolomic methods in breast cancer patients. A total of 88 breast cancer patients with distant metastases were included in the study during their follow-up at Hacettepe University Oncology Hospital between 2017 and 2018. The patients were divided into two groups according to their metastasis status as patients with brain metastases and patients with distant metastases without any brain metastases. The distant organ metastases were examined in four basic categories: brain, bone, visceral organs, and soft tissue. Demographic characteristics of the patients (age, height, weight, menopausal status, and presence of other cancer types), the treatments they received (chemotherapy regimens, any adjuvant treatments, radiotherapy regimens, and the type of breast surgery the patients underwent), and the pathological examination findings (histological subtype, ER / PR status, HER2 status, PNI / LVI / ECE status, and the tumor grade) were retrospectively retrieved from the medical records. For metabolomic analyses, LC-qTOF-MS and GC-MS analysis methods were used.