Febril konvülsiyon geçiren çocukların demografik ve klinik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the demographic and clinical characteristics of children with febrile convulsion
  1. Tez No: 539224
  2. Yazar: FATOUMA KHALİF ABDİLLAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Febril konvülzyon; 6 ay ile 5 yaş arasında görülen, santral sinir sistemi (SSS) enfeksiyonu haricindeki ateşli hastalıklara eşlik eden, öncesinde neonatal konvülsiyon, afebril konvülsiyon hikayesi olmayan, diğer akut semptomatik konvülsiyon (elektrolit değişikliği, metabolik bozukluğu, entoksikasyon, travma) kriterlerine uymayan nöbetleri kapsar. Febril konvülsiyon çocukluk çağında en sık gözlenen konvülsiyon şeklidir ve çocukluk çağı nörolojik bozuklukları arasında en üst sıradadır. FK'larda rekürrens sık olarak görülür. İlk FK sonrası %30-40 oranında nöbet tekrarı görülür. Ocak 2014 ve Haziran 2016 tarihleri arasında herhangi bir zamanda en az bir kez febril konvülsiyon geçiren ve bu nedenle Bezmialem Vakıf Üniveresitesi Tıp Fakültsei Hastanesi'nin Çocuk nörolojisi polikliğine başvuran 6ay– 5 yaş arası çocukların demografik ve klinik özellikleri açısından retrospektif olarak incelenmesi ve febril konvülsiyon ile ilişkili olabilecek faktörlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda FK'lı çocuklarda erkek/kız oranı 1.31/1 bulundu. Hastalarımızın öyküsünde 11 hastada (%3,4) preterm doğum, 4 hastada (%1,4) hipoksi (perinatal asfiksi) vardı. İlk FK geçirme yaşı 6 ay-72 ay arasında, ortalama yaş 25 aydı. En sık görüldüğü yaş %53 oranında 2 yaş altıydı. En sık saptanan enfeksiyon %85 oranla ÜSYE olarak bulundu. Altmış bir vakada (%19,6) anne veya babada, 42 vakada (%13,6) kardeşlerde FK öyküsü mevcuttu. İlk FK'nın 289'u (%90,3) basit, 31'si (%9,7) komplikeydi. Hastalarımızın %94,4'ünde nöbet tipi JTK olarak bulundu. Hastaların 204'ünde (%65,8) rekürrens mevcuttu. Yüz on bir vakaya (%35,8) profilatik tedavi başlanmıştır. Bunlardan 55 vaka (%17,8) valproik asit ve 15 vaka (%4,8) uzun süreli oral fenobarbital almıştır. Kırk bir vakaya (%13,2) intermittent rektal diazepam önerilmiştir. Fenobarbital başlanan 15 vakanın 1'sinde (%6,6), valproik başlanan 55 vakanın 13'sünde (%23,63) rekürens görülmüş. Sonuç olarak; iyi seyirli olarak belirtilen FK'ların yüksek oranda rekürrens göstermesi nedeniyle takip edilmesinin önemli olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsion is characterized by a convulsion during a febrile disease of children between 1 months to 6 years without a history of afebrile convulsion, excluding CNS infection or any other possible etiology such as electrolyte imbalance, metabolic disturbance, intoxication or trauma. Febrile convulsions (FC) are the most common type of convulsions in childhood. Recurrences are frequent in FC. The children who experience a 2nd FC episode constitute 30-40%. In this study; 310 children with FC admitted to Bezmialem Vakif University, Pediatrics neurology clinic between 2013-2016 were included. The demographic features, recurrence and epilepsy risks and efficacy of different type of therapies were evaluated. It is aimed to retrospectively analyze the demographic and clinical characteristics of children between 6 months and 5 years of age and to analyze factors that may be related to febrile convulsion. The Male/female ratio was 1.3/1. An eleven (3,4%) of 310 had history of prematurity, 4 (1,4%) of 310 perinatal asfixia. The age of first FC was between 6-72 months (average age 25 months). FC was most frequent below 2 years of age (53%).Upper respiratory tract infection was the most frequent etiology (85%). Family history of febrile convulsions in 61 cases (19.6%) in father-mother and febrile convulsions in 42 cases in sister-brother (13.6%).Simple type first FC constitute 90,3%, whereas complex 9,7%. In 94,4% of patiens FC were of generalized-tonic-clonic type. Two hundred and fourteen patiens (65,8%) had reccurence. Epileptiforms disorders was not detected in cases who underwent electroencephalogram. One hundred and eleven cases (35.8%) underwent profilatic treatement. Of these, 55 cases (17.8%) receveid valproic acid and 15 cases (4,8%) long term oral phenobarbital. İntermitent rectal diazepam was given in 40 cases (%13,2). Recurence was seen in 1 out of 15 cases (6,6 %) after the onset of phenobarbital treatement, and in 13 out of 55 cases (23,63%) after valproic treatement. As a result, it was concluded that is very important to follow up patients with FC, which has good clinical course, because of high recurrence. Our study has been shown to be in accordance with literatüre.