Febril konvülsiyonlu olgularımızın demografik, klinik, laboratuvarbulguları ve tedavilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical, laboratoryfindings and treatments of patients with febrilconvulsion
  1. Tez No: 658655
  2. Yazar: İLKİZ ÖZGE ÖZDİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN KARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Febril konvülsiyon; 6-60 ay arasında merkezi sinir sistemini tutan bir enfeksiyon olmaksızın veya başka neden olmadan (elektrolit dengesizliği, metabolik bozukluk, intoksikasyon, travma) önceden afebril konvülsiyon geçirmemiş çocuklarda ateşli hastalık sırasındaki konvülsiyonlardır. Çocukluk çağı nörolojik bozukluklarında en üst sıradadır. Çalışmamızda Ocak 2014-Aralık 2018 arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Polikliniği'ne başvurup febril konvülsiyon tanısı alan 200 hastanın özelliklerini saptayıp, rekürrens ve epilepsi gelişim risklerini belirlemek, uygun tedavi seçeneklerine yanıtlarını belirlemeyi amaçladık. Hastalarımızın erkek/kız oranı 1,22/1, doğum zamanına göre % 78 term, doğum şekline % 60 NSVY ile ve %20 zorlu doğum öyküsü vardır. Hastaların yaşı 6ay-60 ay arasında, ortalama 21,82±12,69 aydı. En sık 2 yaş altında (%79) görüldü. % 41'i basit, %52,5'u komplikeydi ve %82'sinde jeneralize tonik klonik nöbet görüldü. En sık ateş odağı üst solunum yolu enfeksiyonlarıydı (%83). Ailede febril konvülsiyon öyküsü %25, epilepsi öyküsü %10 vakada vardı. Rekürrens oranı %22,5'ti. Anormal EEG %8 hastada vardı ve bu hastalarda rekürrens oranı yüksek bulundu. Laboratuar değerleri ile nöbet tekrarı ve epilepsi gelişimi açısından değerlendirildiğinde, nöbet tekrarı olan hastaların epilepsi gelişenlere kıyasla C-reaktif protein ve trombosit değerleri daha yüksek saptanmıştır. EEG sonuçları anormal olan, 38,3 ºC altında nöbet geçiren ve rekürrensli hastalarda epilepsi oranı yüksek saptandı. Profilaktik olarak devamlı antiepileptik, intermittant rektal diazepam ve antipiretik verilebilir. Tedavi sonrası rekürrens tedavi almayanlara kıyasla daha yüksek saptandı. 60 Sonuç olarak; iyi seyreden FK'larda rekürrensin sık görülmesi, genel popülasyona göre yüksek epilepsi riski nedeniyle takibi önemlidir. Rekürrensi önlemede tedaviler arasında belirgin farklılık olmadığını fakat rektal diazepam uygulananlarda daha az rekürrens olması, uygulanmasının kolay, yan etkisinin az olması nedeniyle tercih edilebileceğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Febrile convulsions are seizures during febrile illness between the ages of 6-60 months without a central nervous system infection or any other cause (electrolyte imbalance, metabolic disorder, intoxication, trauma) and without previous afebrile convulsions. It is the most common disorder of childhood neurological diseases. In our study, we aimed to determine the characteristics among 200 patients who were diagnosed as febril convulsion at Trakya University Faculty of Medicine Department of Pediatrics, Pediatric Neurology Out-patient Clinic between January 2014-December 2018, to determine the risks of recurrence and development of epilepsy and patients' response for different treatments. Our patients' male / female ratio is 1,22 / 1, 78% term, 60% NSVY and 20% of them have difficulty in labor. Diagnose age was between 6-60 months, with a mean of 21,82 ± 12,69 months. It was mostly seen under age of 2 (79%). Family history of febril seizure and epilepsy is %25 and 10 respectively. The common fever cause was upper respiratory system infections (83%). 41% was simple, 52,5% was complicated, and 82% was generalized tonic clonic. The recurrence rate was 22,5%. 8% of patients had abnormal EEG and they have higher recurrence rate. When the laboratory values were evaluated in terms of seizure recurrence and epilepsy, it was found that patients with recurrence have higher C-reaktive protein levels than those with epilepsy. Patients with seizures below 38,3ºC, abnormal EEG and recurrence, have high rate of epilepsy. 62 Prophylaxis includes continuous antiepileptic, intermittant rectal diazepam and antipyretic. In our study recurrence after treatment in both seizure types is higher than those without treatment, but risk of developing epilepsy is not associated with treatment. As a result; it is benign disease. Following-up is important because of the high recurrence rate and risk of epilepsy compared to general population. We found no significant difference between the treatments in preventing recurrence, but rectal diazepam may be preferred in those who received less recurrence, since it is easy to apply and has few side effects.