Febril konvülsiyonlu hastaların klinik özellikleri ve risk faktörleri
Clinical characteristics and risk factors of patients with febrile convulsions
- Tez No: 770072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN GÜL MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç:. Febril konvülsiyon, çocukluk çağının en yaygın görülen nöbet türü olup çocukluk çağı nörolojik bozuklukları arasında ilk sıradadır. Bu çalışmada febril konvülsiyon tanısı alan hastalar ile ateşli hastalığı olan ancak konvülsiyonu olmayan hastalar prospektif olarak karşılaştırılarak nöbete neden olan risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil ve Çocuk Nöroloji Bilim Dallarına Mart 2021 ile Mart 2022 tarihleri arasında başvuran febril konvülsiyon tanılı hastalar ve bu tarihler arasında nöbet geçirmeyen menenjit, ensefalit gibi SSS enfeksiyonu bulguları olmayan ve kronik bir hastalığı bulunmayan, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu gibi akut ateş şikâyeti ile başvuran (nöbet geçirmeyen kontrol grubu) hastalar dâhil edilmiştir. Febril konvülsiyon grubunda 70 hasta, kontrol grubunda 70 hasta olmak üzere toplamda 140 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya alınan tüm hastaların demografik ve klinik özellikleri ile başvuru anındaki tam kan sayımı, biyokimyasal parametreleri, serum demir, ferritin, D vitamini, B12 vitamini ve folat düzeyi, demir bağlama kapasitesi prospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Febril konvülsiyon geçiren hastaların 37'si (%52,9) erkek, 33'ü (%47,1) kızdı. İlk FK yaşı ortalama 29,8±16,2 ay olarak saptandı. Basit FK'lı olguların sayısı 56 (%80), komplike FK'lı olguların sayısı ise 13 (%18,5) idi. Başvuru anında en sık üst solunum yolu enfeksiyonu görüldü. Hastaların %65,7'sinde jeneralize tonik klonik nöbet görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Febrile convulsion is the most common seizure type in childhood and ranks first among childhood neurological disorders. In this study, it was aimed to determine the risk factors that cause seizures by prospectively comparing patients diagnosed with febrile convulsions and patients with febrile disease but without convulsions. Materials and Methods: Patients with febrile convulsions who applied to Çukurova University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Emergency and Pediatric Neurology between March 2021 and March 2022, and who did not have seizures between these dates, did not have CNS infection findings such as meningitis, encephalitis, and did not have an upper and lower respiratory tract infection. Patients presenting with acute fever such as urinary tract infection (seizure-free control group) were included. A total of 140 patients, 70 patients in the febrile convulsion group and 70 patients in the control group, were included in the study. Demographic and clinical characteristics of all patients included in the study, complete blood count at the time of admission, biochemical parameters, serum iron, ferritin, vitamin D, vitamin B12 and folate levels, iron binding capacity were evaluated prospectively. Results: Of the patients who had febrile convulsions, 37 (52.9%) were male and 33 (47.1%) were female. The mean age at first FC was found to be 29.8±16.2 months. The number of cases with simple FC was 56 (80%), and the number of cases with complicated FC was 13 (18.5%). The most common upper respiratory tract infection was seen at the time of admission. Generalized tonic-clonic seizures were observed in 65.7% of the patients.