Diabetik ratlarda yanık yarası ve staz zonunun resusitasyonunda momordica charantia (Kudret narı) ekstresinin etkileri
Effects of momordica charantia (Bitter gourd) extract on burns and resuscitation of stasis zone on diabetic rats
- Tez No: 668030
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT LİVAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sık karşılaşılan bir travma türü olan derinin yanık yaralarında, tedavi amacı ile etkin maliyetli ve doğal bir çözüm bulabilmektir. Yanık yaralarının iyileşme zamanları yanığın derinliği, yüzey alanı ve komorbit durumlarla ilişkilidir. Diyabetes Mellitus varlığı yara iyileşmesini geciktirmektedir. Momordica Charantia doğal bir bitki türü olup antidiyabetik ve yara iyileştirici özelliği nedeni ile son dönemde araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada diyabetik ratlarda Momordica Charantia ekstresinin, yanık yarasının iyileşme üzerine etkileri araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada her iki grup 9 denek olacak şekilde 18 adet Sprague- Dawley tipi ratlar kullanıldı. Streptozotocin ile Tip 1 diyabet olacak şekilde deneysel diyabet modeli oluşturuldu. Her iki grubun sırtlarında 2.derece kutanöz yanık yarası oluşturuldu. Birinci grup deney grubu olarak belirlendi ve 14 gün boyunca Momordica Charantia ile hazırlanmış ekstre ile pansuman yapıldı. İkinci grup kontrol grubu olarak belirlendi. 14 gün boyunca serum fizyolojik ile pansuman yapıldı. 14.günde ratlar sakrifiye edildikten sonra yanık alanları eksize edildi. Hemotoksilen Eozin ile boyanarak histopatolojik inceleme yapıldı. Bulgular: Spesmenler neovaskülarizasyon, ülserasyon, granülasyon doku miktarı, kollajen depozitleri ve aktif-kronik enflamasyon açısından değerlendirildi. Ülserasyon milimetre cinsinden, diğer parametreler ise abramov skorlamasına uygun olarak puanlandı. Sonuçlar Shapiro Wilk ve ManWhitney-u testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of Momordica Charantia extract, as cost effective and natural solution for curative purpose in cutaneous burn wounds, a form of trauma commonly. The healing time of burn wounds depends on depth, surface area of the burn and associated comorbidities. Diabetes mellitus (DM) causes delays in the healing process. Momordica charantia is a natural plant species antidiabetic and wound-healing property has been the subject of research in recent years caused by. In this study, the effects of Momordica Charantia extract on burn wound healing in diabetic rats were investigated. Materials and Method: In this study, 18 Sprague-Dawley type rats with 9 subjects in both groups were used. An experimental diabetes model was created with streptozotocin to be Type 1 diabetes. A second degree cutaneous burn wound was created on the backs of both groups. The first group was determined as the experimental group and was dressed with Momordica Charantia extract for 14 days. The second group was determined as the control group. Dressing was performed with normal saline solution for 14 days. After the rats were sacrificed on the 14th day, the burned areas were excised. Histopathological examination was performed by staining with hemotoxylin eosin. Results: The specimens were evaluated in terms of neovascularization, ulceration, granulation tissue amount, collagen deposits, and active-chronic inflammation. Ulcerating was scored in millimeters, and other parameters were scored in accordance with the abramov scoring. Results were evaluated using Shapiro Wilk and ManWhitney-u tests.