Farklı meslek guruplarında yer alan yetişkin bireyler, sedanterler ve aynı yaş gurubu sporcuların kemik mineral yoğunluk düzeylerinin incelenmesi
Examination of bone mineral density levels of adult individuals, sedanters and athletes of the same age group in different occupational groups
  1. Tez No: 539300
  2. Yazar: KÜRŞAT HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu araştırma; farklı meslek guruplarında yer alan sedanterler, berberler, sanayi çalışanları, şoförler ve sporcuların kemik mineral yoğunluk düzeylerinin incelenmesi amacı ile ele alınmış olup, değişik meslek gurupları ve sedanter yaşamın kemik mineral yoğunluğunu hangi düzeyde etkilediğini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında kemik mineral yoğunluk (KMY) ölçümleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tarama modeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma; 40-50 yaş aralığında yer alan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan gönüllü erkek bireyler ile sınırlı tutulmuştur. Toplamda 47 katılımcının KMY ölçüm işlemleri Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Dual enerji X-ışını absorptiometrisi (DEXA) ölçüm cihazı ile yapılmıştır. Araştırma analizleri için SPSS v24.00 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Sürekli değişkenler aritmetik ortalama, standart sapma, minimum-maksimum değerleri ile birlikte verilmiştir. Verilerin normallik sınaması Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile yapılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerde parametrik testler kullanılmıştır. Meslek gruplarının değerlerinin karşılaştırılmasında varyans analizi testi (ANOVA), çoklu karşılaştırmalar için ise Tukey test yöntemi kullnılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to define how different occupational groups and sedentary lifestyle effect bone mineral density. Within the context of the research, bone mineral density (BMD) measurements were performed in accordance with the screening model in Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital. The research is limited to voluntary male individuals between the ages of 40-50 and who do not have any health problems. BMD measurements of 47 participants were performed with Dual Energy X-ray Absorptiometry (DEXA) in Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital. SPSS v24.00 statistical package program was used for research analysis. Continuous variables are given with arithmetic mean, standard deviation, minimum-maximum values. Data testing was done with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Parametric tests were used in the data with normal distribution. Variance analysis test (ANOVA) was used to compare the values of occupational groups, and Tukey test method was used for multiple comparisons.