Turistik rota planlama problemi: Eskişehir örneği
Touristic route planning problem: The case of Eskişehir
- Tez No: 936063
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RİFAT AYKUT ARAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye'de turizm, ülke ekonomisi açısından büyük bir öneme sahiptir. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, 2023 yılında Türkiye'nin turizm gelirleri bir önceki yıla göre %16,9 artış göstererek 54,3 milyar dolara ulaşmıştır. Eskişehir sahip olduğu kültürel ve arkeolojik değerleri, tarihi, müzeleri, ev sahipliği yaptığı etkinlikler, festivalleri ve doğal güzellikleri ile turizm sektöründen önemli bir pay almaya başlamış ve gerek iç turizm gerek dış turizmde her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir kent haline gelmiştir. Otel Seçimli Gezgin Satıcı Problemi (OSGSP), literatürde ilk kez Vansteenwegen (2012) tarafından çalışılmış olup, gezgin satıcı probleminin bir uzantısıdır. Bu model, toplam seyahat süresini ve gezi gün sayısını minimize etmeyi hedefler. Model kapsamında, her gezinin aynı otelde başlayıp aynı otelde tamamlanması ve her ziyaret noktasının yalnızca bir kez ziyaret edilmesi gibi çeşitli kısıtlamalar bulunmaktadır. Bu çalışmada, Vansteenwegen'in önerdiği CSVG (Castro, Sörensen, Vansteenwegen, Goos) Modeli temel alınarak Eskişehir ve Samsun şehirleri için 15 ilgi çekici nokta (İÇN) ve 5 oteli içeren turistik bir rota planlaması yapılmıştır. Ancak bu çalışmada, CSVG modelindeki gezinin belli bir otelde başlayıp aynı otelde sonlanması kısıtı kaldırılmış ve modele zaman penceresi kısıtları eklenmiştir. Böylece, başlangıç ve bitiş otellerinin model tarafından belirlenmesine olanak tanıyan daha esnek en kısa gezgin rotası tasarlanmıştır. Buna ek olarak, ziyaret noktalarının açılış ve kapanışları dikkate alınarak Zaman Pencereli Tek Amaçlı Model oluşturulmuştur. Daha sonra ikinci bir amaç eklenerek Zaman Pencereli Çok Amaçlı Model oluşturulmuştur. Zaman Pencereli Tek Amaçlı Model toplam seyahat süresini minimize etmeyi amaçlamaktadır. Zaman Pencereli Çok Amaçlı Model ise toplam seyahat mesafesini minimize ederken, aynı zamanda turistlerin toplam memnuniyet skorunu maksimize etmeyi amaçlamaktadır. ε -kısıt yöntemi kullanılarak her problem için Pareto etkin sınırı çizilmiş, Pareto optimal çözümler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Statistical Institute, tourism holds significant importance for the Turkish economy. Turkey's tourism revenues increased by 16.9% in 2023 compared to the previous year, reaching 54.3 billion USD. Eskişehir has become a prominent city in the tourism sector due to its cultural and archaeological values, historical sites, museums, events, festivals, and natural attractions. Eskişehir has become a city that hosts millions of tourists every year in both domestic and foreign tourism. The Traveling Salesman Problem with Hotel Selection (TSPHS) was first studied in the literature by Vansteenwegen (2012) and is an extension of the Traveling Salesman Problem. This problem aims to minimize the total travel time and the number of days of the trip. There are several restrictions within the scope of the model, such as each trip starting and ending at the same hotel and each point of interest (POI) being visited only once. In this study, a tourist route plan including 15 POI and 5 hotels was designed for the cities of Eskişehir and Samsun, Turkey based on the CSVG (Castro, Sörensen, Vansteenwegen, Goos) Model. However, in this study, the restriction that the trip should start and end at a certain hotel was removed and time window constraints were added to the model. Thus, a more flexible shortest traveler route was designed that allows the start and end hotels to be determined by the model. In addition, the Single Objective Model with Time Window was created by considering the opening and closing times of the POI. Then, a second objective was added and the Multi Objective Model with Time Windows was created. The Single Objective Model with Time Windows aims to minimize the total travel time. The Multi Objective Model with Time Windows aims to minimize the total travel distance and maximize the total satisfaction score of the tourists at the same time. The Pareto efficient frontier was drawn for each problem using the ε -constraint method and a set of Pareto optimal solutions were obtained.