Köfte üretiminde farklı oranlarda fesleğen kullanımının heterosiklik aromatik amin oluşumu üzerine etkisi
The effect of basil use at different rates in meatball production on heterocyclic aromatic amine formation
- Tez No: 539331
 - Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmada köfte üretiminde farklı oranlarda (%0,25, 0,5, 0,75 ve 1, w/w) fesleğen kullanımının çeşitli kalite kriterleri ile heterosiklik aromatik amin (HAA) oluşumu üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, ısıl işlem uygulanmamış köfte örneklerinde su, pH ve lipit oksidasyon analizleri yapılırken, ısıtıcı plaka kullanılarak farklı sıcaklıklarda (150°C, 200°C ve 250°C) pişirilen köfte örneklerinde bu analizlere ek olarak pişirme kaybı ve HAA analizleri de yapılmıştır. Araştırma sonucunda köfte üretiminde kullanılan fesleğen ile referans olarak seçilen gallik asidin DPPH serbest radikal giderme aktivitelerinin istatistiksel olarak birbirinden farklı olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the effect of the use of basil at different rates (0,25, 0,5, 0,75 and 1%, w/w) in meatball production on various quality criteria and heterocyclic aromatic amine (HAA) formation were investigated. For this aim, while water, pH and lipid oxidation analyses in raw meatball samples were done, in addition to these analyses, cooking loss and HAA analyses in cooked meatball samples at different cooking temperatures (150°C, 200°C and 250°C) by a hot plate were done. As a result, it was determined that DPPH free radical scavenging activities of gallic acid used as a reference and basil used in meatball production were not different from each other in statistical.