Karotis ve koroner arter hastalığı birlikteliğinde uygulanan kombine ve aşamalı cerrahi prosedürlerin karşılaştırılması
Comparison of combined and staged surgery procedures applied in combination of carotis and coronary artery disease
  1. Tez No: 539369
  2. Yazar: RAED N.J. ZALLOUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde karotis ve koroner arter hastalığı birlikteliğinde uygulanan konkomitan ve aşamalı cerrahi prosedürlerin orta dönem sonuçları karşılaştırılması amaçlandı. Materyal metod: Çalışmaya Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde Ocak 2012 - Şubat 2016 tarihleri arasında karotis ve koroner arter hastalığı tanılarıyla opere edilen 37 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. N1 konkomitan karotis endarterektomi(CEA) ve koroner bypas(CABG) yapılan 22 hasta, N2 ise aşamalı (önce CEA, sonra CABG) cerrahi yapılan 15 hastadan oluşmaktaydı. Preoperatif hemodinamik yönden stabil, unstabl anjinası olmayan veya acil CABG gerekmeyen hastalara aşamalı cerrahi prosedür uygulandı. Hastaların perioperatif morbidite ve mortalite ile orta dönem takip sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Preoperatif demografik veriler açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(p>0.05). İki grupta da erken mortalite gözlenmedi. İki grupta da major stroke, peroperatif myokard infarktüsü ve yara yeri enfeksiyonu gözlenmedi. Minor nörölojik olay açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu(p>0.05). Postoperatif 6. ayda iki grupta da restenoz saptanmadı. Postoperatif 12. ayda her iki grupta birer hastada 50-69% oranında karotis restenozu saptandı. Sonuç: Hastanın klinik önceliğine göre karotis arter şantı kullanılarak aşamalı veya sternotomi öncesinde karotis endarterektomi tamamlanarak kombine cerrahi girişim güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: In our study, we have discussed the mid-term results of the concomitant and stage surgery procedures which applied in the combination of carotid and coronary artery disease. MATERIALS AND METHODS: The study included 37 patients, who were diagnosed and operated with carotid and coronary artery disease at the Department of Cardiovascular Surgery, at Vakif University Hospital between January 2012 and February 2016. There were 22 patients (N1) concomitant (CEA + CABG) and 15 patients (N2) stage (first CEA followed by CABG) . The patients who have stabile preoperative hemodynamic,no unstable angina,no emergent CABG were operated with stage procedure.The perioperative morbidity and mortality of the patients were evaluated with medium term follow-upresults. DATA ANALYSIS: There was no statistically significant difference in preoperative demography data between the two groups (p>0.05). There was no early mortality. There was no statistically significant difference between the two groups in minor neurological(p>0.05). There was no major strocke,pertoperative MI or enfection of surgery incisions. Restenosis was not detected in the two groups at 6 months postoperatively. Carotid restenosis was detected one patient in each group with 50-69% rate at 12 months postoperatively. RESULT: According to the clinical priorities of the patient carotid endarterectomy with using carotid shunt,as stage or before sternotomy in combine procedure can be safely performed.