Financial statement analysis for Olmuksa A.Ş.
Olmuksa A.Ş.'nin mali tablolarının analizi
- Tez No: 53937
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAUGATA BANERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
öz Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kağıt sanayiini ve Olmuksa A.Ş.' nin sektör içindeki yerini incelemektir. Çalışmada kaynak olarak şirketlerin mali tablolarına, yıllık raporlarına, sektör raporlarına ve istanbul Menkul Kıymetler Borsasınca hazırlanmış şirketler yıllığına başvurulmuştur. Bu çalışma bir kamu iktisadi teşebbüsü olan Seka'nın sektör içerisinde çok etkili olduğunu göstermiştir. Sektörde faaliyet gösteren diğer özel sermayeli firmalar ise dış yatırımcılarla rekabet edebilmek için yatırımlar yapmaktadır. Olmuksa mukavva üretiminde lider pozisyondadır. Bu çalışma, Olmuksa'nın son beş yıl içerisindeki finansal durumunu incelemekte ve gelecek için değerlendirmeler yapmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper examines the paper and pulp industry and the situation of Olmuksa A.Ş. in the sector. In this study, resources such as financial statements and annual reports of the companies in the industry, textbooks, sector analysis reports and Istanbul Stock Exchange company yearbooks are utilized. A financial analysis is carried out to assess the performance of the company. The analysis reveals that Seka which is government owned company, has a lot of influence on the sector. Other private companies that are operating in the sector are currently undertaking large investments in order to be able to compete with possible foreign entrants to the market. Olmuksa is the market leader in the corrugated board production and the analysis tries to evaluate Olmuksa' s current and future financial position. m