Strategic analysis for Trakmak Traktör ve Ziraat Makineleri Ticaret A.Ş.
Trakmak Traktör ve Ziraat Makineleri Ticaret A.Ş.'nin stratejik analizi
- Tez No: 53938
- Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZ Türk-Fiat traktörlerinin satışı, pazarlaması, dağıtımı ve satış sonrası servisinden sorumlu olan Trakmak A.Ş., hükümet politikalarının yanısıra, ekolojik, demografik ve kültürel faktörlerin de yoğun şekilde etkilediği oligopolistik yapıya sahip, doygun bir pazarda faaliyet göstermektedir. Gerek Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegre olması, gerekse GAP projesinin hayata geçirilmesi dolayısıyla ortaya çıkacak pazar olanakları şirketin kuvvetli ve zayıf yönleri ile birlikte önemli rakipleri karşısında pazardaki genel durumunun incelenmesini ilginç hale getirmektedir. Bahse konu faktörlerin detaylı analizinin akabinde Trakmak'ın mevcut stratejisi, organizasyonu ve insan kaynaklan yönetim süreci içerisinde yeralan sorunları tespit etmiş ve bu birimler arasında daha mükemmel bir uyum sağlanmasını temin edecek önerileri belirlemiş bulunuyoruz. Temel olarak fiyat ekseninde rekabet eden rakiplerine karşı Trakmak kalite boyutunda rekabet etmeye devam etmelidir. Şirket aynı zamanda pazar geliştirme stratejisi mahiyetinde yürütmekte olduğu coğrafi genişleme politikası ile daha geniş bir ürün gamma ulaşmak gayesiyle uygulamakta olduğu çeşitlilik politikasını da sürdürmelidir. Kanaatimizce Trakmak' ın ne savunmacı stratejisini, nede şirkete yıllardır başarıyla hizmet eden fonksiyonel yapısını değiştirmesine gerek vardır. Bununla birlikte halihazırdaki yapının öncelikle üretici ve distribütör şirketlerin fiizyonu, bunun sonrasında ise yabancı ortak New Holland ile eşit bir ortaklığın tesisi suretiyle yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Son olarak, yukarıda belirtilenlere ilaveten insan kaynaklan yönetimi sürecinin şirketin stratejisi ile yapışma uygun düşecek şekilde, performans değerlendirme sisteminin, çalışanların görev tanımlarının ve kariyer planlama stratejilerinin değiştirilmesi suretiyle biçimlendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. -vi-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Trakmak A.Ş. which is responsible for the distribution, marketing, sales and after sales services of Türk-Fiat tractors operates in a mature and oligopolistic market which is primarily influenced by government policies, but also heavily affected by ecological, demographic and cultural factors. The perception of the growing market opportunities generated by the GAP Project and Turkey's integration to EC make it attractive to examine the company's strengths and weaknesses together with its general position in the market place against its major competitors. After having performed a detailed analysis of these factors, we have identified Trakmak's problems that exist within its strategy, organization and human resource management process. Finally we have come up with recommended solutions which will ensure a better fit among these elements. Against competitors which mainly compete on the price dimension, Trakmak should continue to compete on quality. It should also keep up with geographic expansion as a market development strategy and diversification strategy based on a wide product range. There is neither need to change the defender strategy nor the functional structure that has served the company successfully throughout -III-many years. Nevertheless the current structure has to be reorganized by first merging the producer and the distributor companies which has to be followed by the establishment of an equal partnership with the foreign partner New Holland. Finally human resource management process should be tailored to fit to both the strategy and the structure by altering the performance evaluation system, the job descriptions of employees and career planning strategies within the company. -IV-