Financial analysis of the Turkish banking sector
Türk bankacılık sektörünün finansal analizi
  1. Tez No: 53936
  2. Yazar: UTKU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAUGATA BENERJEE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
öz Sermaye yeterliliği bugünün bankacılık sisteminde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada Türk Bankacılık Sektörü'nün sermaye yapısı ve sermaye yeterliliği oranlarına uygunluğu incelenmiştir. Bu çalışma için gerekli olan bilgiler ve veriler örneklemdeki 12 bankanın finansal tablolarından, bankaların faaliyet raporlarından, ve çeşitli kaynak kitaplardan toplanmıştır. Bankaların performanslarım değerlendirebilmek için gerekli finansal oranlar analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucu sermaye yapısı zayıf bankaların özellikle istikrarsız ekonomik ortamlarda iflas tehlikesi ile karsı karsıya olabildiklerini göstermiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Capital is an important part of today's banking system. The Turkish Banking Industry has been analyzed in order to evaluate the capital structure and how much the banks meet the capital adequacy requirements. Relevant financial ratio analysis was also conducted to analyze the performances of the banks. In doing this analysis, the financial statements of the 12 banks traded in the Istanbul Stock Exchange were used. Other sources used were the sector reports of several banks and other companies and relevant library materials. The results of this study show that undercapitalized banks may be faced with significant threats of bankruptcy under volatile economic conditions. m