Psoriasis hastalarında oksidatif stres ve enflamatuar yanıtın psikiyatrik komorbidite ve bilişsel işlevlerle ilişkisi
The association of oxidative stress and inflammatory response with psychiatric comorbidity and cognitive functions in patients with psoriasis
- Tez No: 539376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Psoriasis toplumda yaygınlığı %1-2 olan değişik klinik görünümleriyle yaygın, kronik, enflamatuar bir deri hastalığıdır. Psoriasis yaşam kalitesini diğer sistemik hastalıklar kadar etkilemesi ve eşlik eden kardiyovasküler, metabolik ve psikiyatrik komorbiditeleri ile cilde sınırlı bir hastalıktan ziyade sistemik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Psoriasisin kronik inflamasyonla giden multisistemik bir hastalık olmasından dolayı, artan proenflamatuar sitokinlerin mikrovasküler hasar, aterogenez ve nöronal strese neden olarak hem psikiyatrik komorbiditelerle hem de kognitif bozulma ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Tüm bu varsayımlar eşliğinde, bu çalışmanın amacı psoriasis hastalarında psikiyatrik komorbidite ve nörobilişsel fonksiyonları, oksidatif stres belirteçleri olan TOS, TAS ve OSI'ini ve proenflamatuar sitokinler olan TNF-alfa ve IL- 6 düzeylerini sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak, oksidatif stres ve enflamasyonun psoriasis hastalarındaki psikiyatrik komorbidite ve bilişsel işlevler ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya dermatoloji polkliniğinde psoriasis tanısı ile takip edilen toplam 37 hasta ve sosyodemografik olarak eşleştirilmiş 37 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Psoriasis grubunda serum TNF-alfa, IL-6 , TOS ve OSI düzeylerininin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında psoriasis hastalarında Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği skorları istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Bununla birlikte psoriasis hastalarında nöropsikolojik testler aracılığı ile bellek, sözel akıcılık, frontal ve dikkatle ilgili bilişsel fonksiyonları değerlendirerek kontrol grubu ile karşılaştırdığımız bu çalışmada psoriasis hastalarında öğrenme, hatırlama ve sözel akıcılık skorları ile Wisconsin kart eşleştirme testinde tamamlanan kategori sayısının kontrol grubuna kıyasla belirgin olarak daha düşük olduğu saptanmıştır. Ancak bölünmüş dikkat, işlem belleği, yürütücü işlevleri değerlendiren nörobilişsel test skorlarında psoriasis hastaları ile sağlıklı kontroller arasında belirgin bir farklılık saptanmamıştır. Aynı zamanda psoriasis hastalarındaki öğrenme, hatırlama, sözel akıcılık bilişsel alanlarındaki bozulmanın oksidatif stres, inflamasyon ve depresyon, anksiyete düzeyleri ile ilişkili olmadığı tespit edilmiştir. Psoriasis hastalarındaki nörobilişsel bozulmanın altta yatan mekanizmalarını aydınlatmaya yönelik daha geniş örneklem büyüklüğünden oluşan ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common, chronic, inflammatory skin disease with the prevalence of %1-2. Because of its effect on quality of life and cardiovascular, metabolic and psychiatric comorbidites, psoriasis is defined as a systemic disease rather than a disease limited to the skin. Psoriasis is known as a multisystemic disease with chronic inflammation.Increased proinflammatory cytokines are also thought to be associated with both psychiatric comorbidities and cognitive impairment as a result of microvascular damage, atherogenesis and neuronal stress. In agreement with all these assumptions, we aimed to compare psychiatric comorbidities and neurocognitive functions, oxidative stress markers TOS, TAS and OSI, and proinflammatory cytokines TNF-alpha and IL-6 levels in psoriasis patients with healthy controls and to assess the effects of oxidative stress and inflammation on psychiatric comorbidity and cognitive functions. A total of 37 patients followed up in dermatology department, with the diagnosis of psoriasis and sociodemographically matched 37 healthy volunteers were included in the study. Serum levels of TNF-alpha, IL-6, TOS and OSI were higher in psoriasis group. Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory scores were statistically significantly higher in patients with psoriasis compared to the control group. In this study we found that the number of categories completed in the Wisconsin card matching test and the recall, learning and verbal fluency scores in psoriasis patients were significantly lower than the control group. However, no significant difference was found between the psoriasis patients and healthy controls in the neurocognitive test scores evaluating split attention, processing memory. At the same time, it was found that the impairment in learning, remembrance, verbal fluency in psoriasis patients were not associated with oxidative stress, inflammation and depression, anxiety levels. We suggest that further studies with larger sample should be done to better understand the underlying mechanisms of the neurocognitive impairment in psoriasis patients.