Neoadjuvan tedavi almış meme kanseri hastalarında aksiller lenf nodu örneklemesinde süperparamanyetik demir oksit iyonlarının (SPIO) yeri
Superparamagnetic iron oxide (SPIO) in axillary lymph node mapping after neoadjuvant chemotheraphy
- Tez No: 539375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ EMİNE ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Meme kanserinde sentinel lenf nodu(SLN) tayininde altın standart olarak kullanılan yöntem mavi boya ve radyoizotopun kullanıldığı ikili tekniktir. Neoadjuvan kemoterapi (NAKT) sonrası, hastalarda SLN tespit oranları ikili yönteme rağmen daha düşük ve yanlış negatif oranları daha yüksektir. Çalışmamızda amaç SLN tespitinde izleyici olarak kullanılan süperparamanyetik demir oksitin iyonlarının (SPIO) NAKT gören meme kanserli hastalarda etkinliğinin standart teknik ile karşılaştırılmasıdır. Haziran 2015-Aralık 2015 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümüne başvuran NAKT gören klinik olarak lenf nodu negative olarak değerlendirilen 20 meme kanseri hastasına sentinal lenf nodu biopsisi (SLNB) uygulanmıştır. SLN tayini manyetik teknik ve standart teknik uygulanarak yapıldı. Hastalara ameliyattan bir gün önce Tc99, intraoperatif olarak SPIO ve arkasından mavi boya enjekte edildi. Radyoaktif, mavi boya veya manyetik olarak işaretlenen tüm SLNları çıkarıldı. Çıkarılan lenf nodları, peroperatif bulgular ve patoloji sonuçları kaydedildi. Lenf nodu tespit oranları ve yöntemlerin uyumlulukları değerlendirildi. Toplam 82 lenf nodu çıkarıldı. SPIO ile SLN tespitinin radyoizotop ile tespitinden daha düşük olmadığı görüldü. SPIO nun sensitivitesi %100 olarak bulundu. Uyumlulukları ise mavi boyada %80.49, radyoizotopta %39 ve SPIO da %25.6 olarak bulundu. Manyetik izleyici, radyasyon içermemesi, kahverengi boya ile boyaması ve prob yardımı ile lokalizasyon tayini yapabilmesi nedeniyle NAKT sonrası ikili teknik yerine kullanılabilecek daha kolay ve güvenli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The“gold standard”for detection of sentinal lymph nodes(SLN) for breast cancer is combined blue dye and radioisotopes. After neoadjuvant chemotheraphy(NAC), SLN identification rate is low with dual tracer and the false negativity is increased in patients. The aim of this study is to compare the efficacy of superparamagnetic iron oxide (SPIO) as a tracer in SLN biopsy (SLNB) in breast cancer with standard techniques after NAC. SLNB was performed in 20 clinically node negative breast cancer patients after NAC between June 2015- December 2015 who admitted to General Surgery Department of Bezmialem Vakif University Hospital. SLN localization was performed using both magnetic technique and the standard method. Patients were injected subareolar with Tc99 the day before the surgery and the SPIO was injected subareolar intraoperatively before the blue dye. SLN was excised if it was radioactive, magnetic or painted with blue dye. Number of lymph nodes, perioperative and pathological findings were recorded. Concordance and detection rates were calculated. Totally 82 lymph nodes were excised. Finding SLN with SPIO was not inferior to radioisotope. The sensitivity of SPIO was 100%. Concordance rate of %80.49 was greatest with blue dye, but with radioisotope and SPIO it was %39 and %25.6 respectively. Magnetic tracer does not use radiation and provides both a color change (brown dye) and a handheld probe for node localization. So, it is safer and easier to use as a tracer instead of dual method, also after NAC.