A New emerging paradigm in manufacturing: Agile manufacturing
Üretimde yepyeni, gelişen bir kavram: Çevik üretim
- Tez No: 53939
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BARIŞ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZ Çevik üretim, firmalara müşterilerin değişen taleplerine hızlı bir şekilde cevap verme yeteneği kazandıran yönetim tekniklerine dayanmaktadır. Bu çalışma çevik üretim olarak adlandırılan yepyeni bir üretim biçimini tanıtmaktadır. Çevik üretim, yetkilerle donatılmış çalışanları, gelişmiş teknolojileri, ve esnek organizasyon ve yönetimleri etkili bir şekilde bir araya getirip kullanarak değişken ve tüketiciye özel taleplerin olduğu pazarlarda müşteri duyarlılığım arttırarak, faaliyetlerdeki hataları azaltarak, kısa üretim süreçleri oluşturarak etkin rekabet etmeyi sağlamaktadır. Bu çalışmada çevik üretim detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bununla beraber çevik üretim seri, esnek, ve yalın üretim gibi diğer üretim biçimleri ile kıyaslanmaktadır. Çevik üretimin başta otomotiv, tekstil ve konfeksiyon sektörleri olmak üzere diğer sektörlerdeki uygulamaları tanıtılmaktadır. Sanal organizasyonların çevik üretimdeki rolü ve çevikliğin ölçümü gibi diğer koralar da tartışılmaktadır. Çevik olmayı hedefleyen şirketler göz önüne alınarak bu şirketlere uygulama konusunda bazı tavsiyeler verilmektedir. Çevik üretimin Türk tekstil ve konfeksiyon sektöründeki şirketlere uygunluğu çerçevesinde Türk tekstil sektörü stratejik olarak incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucu olarak, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü göz önüne alınarak çevik üretimin Türkiye'nin endüstriyel gelişimi için son derece önemli olduğu fikrine varılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The term agile manufacturing is used to refer management techniques that enable a firm to be capable of responding rapidly to changes in customer demand. This study introduces a new emerging manufacturing paradigm called agile manufacturing. Agile manufacturing successfully integrates and utilizes empowered workforce, advanced technologies, and flexible organization and management to compete effectively in the dynamic markets where demand for customized products is unpredictable by achieving high customer responsiveness, congruency in all activities and short production cycle times. In this study agile manufacturing is analyzed in detail. Furthermore, agile manufacturing is compared to other manufacturing paradigms such as mass, flexible, and lean manufacturing. Applications of agile manufacturing in various industries, mainly in textile and automotive industries, are presented. Further issues in agile manufacturing such as the role of virtual organizations in agile manufacturing and measurement of agility are also discussed. The companies which desire agility are taken into consideration and for implementation are given some suggestions. A strategic analysis of the Turkish textile industry is carried out in terms of the appropriateness of agile manufacturing for the companies in this sector. As the result of the study, it is concluded that the process of agile manufacturing is very crucial for Turkey's industrial development, observing closely the textile and apparel industries. III