Bazı interval değerli fonksiyon sınıfları üzerine
On some class of interval valued functions
- Tez No: 539404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Üç bölümden oluşan bu yüksek lisans tezinin ilk bölümünde küme değerli fonksiyonlar ile integral denklemlerin tanımı ve uygulama alanları verildi. Ayrıca bu konuda yapılmış çalışmalar hakkında genel bilgiler de verildi. Tezin ikinci bölümünde son bölümde kullanılan temel tanım ve teoremler ile bazı örnekler sunuldu. Son bölümünde ise C([a,b],Ω_{C}(ℝ)) uzayında nonlineer bir interval integral denklem sınıfının çözümüne ilişkin bir varlık teoremi ispatı ile birlikte verildi.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this master thesis consisting of three chapters, definition, usage areas, classification of integral equations and set valued functions are given. Also general informations about studies carried out in this area are given. In the second chapter, some basic definitions and theorems used in later chapters are given with some examples. In the third chapter, in space (C[a,b],Ω_{C}(ℝ)), an existence theorem for solutions of a class of nonlinear interval integral equations is presented with its proof.