Polietilen glikol yan zincirli poli(metil metakrilat) yapılarının sentezi, karakterizasyonu ve uygulama alanlarının belirlenmesi
The synthesis, characterization and investigation of application areas of poli(methyl metacrilate) with polyethylene glycol side chain structures
- Tez No: 539407
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KÖYTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı özelikle biyomedikal uygulamalarda kullanım potansiyeline sahip polietilen glikol yan grupları içeren poli(metil metakrilat) yapılarının sentezi ve karakterizasyonudur. Bu polimer yapıların enzim immobilizasyonu, biyouyumlu polimerik yüzeylerin eldesi ve biyosensör uygulamaları hedeflenmiştir. Bu amaç dahilinde homo ve kopolimer yapısında, üzerinde farklı uzunluklarda polietilen glikol grupları içeren fırça tipi polimerler sentezlenmiştir. Elde edilen homo ve kopolimerler elementel analiz ve FTIR teknikleri ile kararkterize edilmişlerdir. Polimerlerin termal özellikleri TGA ve DSC termogramları ile belirlenmiştir. Sentezlenen polimerlerin morfolojik özellikleri SEM analizleri ile tespit edilmiştir. Ayrıca sentezlenen polimerlerin ilaç taşıyıcı sistem, antibakteriyel polimerik film, enzim immobilizasyon matriksi gibi biyomedikal uygulamalarda kullanılabilirliği tespit edilmiştir. Sonuç olarak sentezlenen homo ve kopolimerler yaklaşık 250°C gibi bir sıcaklığa kadar dayanabilmekte ve Tg değerleri yaklaşık 114°C ile 75°C arasında değişmektedir. Bu polimerler katalaz enzimi için uygun bir enzim taşıyıcı matrikstir. Ayrıca onların etkili polar fırça yapısı, polar yapılı antibakteriyel moleküllerin taşınması için uygundur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the synthesis and characterization of poly(methyl methacrylate) structures containing polyethylene glycol side groups which have the potential to be used in especially biomedical applications. These polymer structures were aimed as enzyme immobilization matrix, biocompatible polymeric surfaces and drug delivery systems. For this purpose, homo and copolymer brush structures having different lengths of polyethylene glycol groups were synthesized. Obtained homo and copolymers were analyzed by elemental analysis and FTIR techniques. Thermal properties of polymers were determined by TGA and DSC thermograms. The morphologic properties of synthesized polymers were determined by SEM analysis. In addition, the availability of synthesized polymers in biomedical applications such as drug delivery systems, antibacterial polymeric films and enzyme immobilization matrix were determined. As a result, the synthesized homo and copolymers can withstand a temperature of about 250°C and Tg values are range from about 114°C to 75°C. These polymers are suitable enzyme carrier matrix for the catalase enzyme. Their effective polar brush structure is also suitable for the transport of polar antibacterial molecules.