Elektif sezaryen operasyonlarında ultrasonografi kılavuzluğunda yapılan spinal anestezinin klasik landmark yöntemiyle (kör teknik) yapılan spinal anestezi ile tekniğin uygulama başarısı ve yan etki profili üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of ultrasonography-guided spinal anesthesia in elective cesarean section operations spinal anesthesia using the classic landmark method (blind technique) on the application success and side effect profile of the technique.
- Tez No: 700492
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİT GÖKÇE CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sezaryen doğumda bölgesel ve genel anestezi teknikleri kullanılır. Nöroaksiyel blok, genel anestezi komplikasyonlarından kaçınmak için kullanılan en yaygın yöntemdir. Nöroaksiyel bloklar için ultrason rehberliği, basit, güvenli, hızlı ve risksiz bir yöntemdir. Bu çalışmada amacımız; sezaryen ameliyatı olacak olgulara, rutinde uyguladığımız Klasik Landmark yöntemiyle, ultrasonografi eşliğinde uygulayacağımız spinal anestezi tekniklerini; işlemin kolaylığı, süresi, başarısı ve komplikasyonlara etkisi açısından karşılaştırmaktır. Prospektif randomize çalışmamıza; ASA risk skorlaması II-III, 37-42 gestasyonal haftalarda, VKİ;18,5-40kg/m2 olan, elektif şartlarda sezaryen operasyonu geçirmesi planlanan gebeler dahil edildi. Ultrosonografi (USG) ile eş zamanlı spinal anestezi uygulananlar Grup 1 (n=30), klasik Landmark yöntemi ile spinal anestezi uygulananlar Grup 2 (n=30) olarak sınıflandırıldı. Tüm olgularda; işlem yapılacak uygun interspinöz aralığı belirleme süresi, toplam işlem süresi, iğneyle cilde yapılan girişim sayısı, aynı interspinöz boşluktan iğne geçiş sayısı ve işlem başarısı değerlendirildi. Komplikasyonlar olarak bel ağrısı, baş ağrısı, bulantı-kusma ve hipotansiyon değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Regional and general anesthesia techniques are used in cesarean delivery. Neuraxial block is the most common method used to avoid general anesthesia complications. Ultrasound guidance for neuraxial blocks is a simple, safe, fast and risk-free method. In this study, our aim is to compare the routine used classical Landmark method and USG guidance spinal anesthesia techniques in terms of simplicity and duration of the procedure and complications in cesarean section operations. In our prospective randomized study; Pregnant women with ASA risk score II-III, 37-42 weeks of gestation, BMI of 18.5-40kg/m2 and planned to undergo cesarean section under elective conditions were included. Those who underwent spinal anesthesia simultaneously with ultrasonography (USG) were classified as Group 1 (n=30) and those who underwent spinal anesthesia with the classical Landmark method were classified as Group 2 (n=30). In all cases; The time to determine the appropriate interspinous space to be treated, the total duration of the procedure, the number of attempts made to the skin with the needle, the number of needle passes through the same interspinous space, and the success of the procedure were evaluated. low back pain, headache, nausea-vomiting and hypotension were evaluated as complications.