Topraktaki tuzluluğun azaltılmasında biyokömür uygulamalarının etkileri üzerine bir araştırma
A research on the effects of biochar applications on reducing soil salinity
- Tez No: 539430
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BÜLENT OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, piroliz yöntemiyle üretilen okaliptüs ve yeşil atık biyokömürü materyallerinin inkübasyon koşullarında olgunlaştırılması gerçekleştirilmiş, elde edilen materyaller 0-10-20-40 t/ha dozlarında aşırı tuzlu, kurak toprağauygulanarak saksı denemesi olarak yürütülmüştür. Topraklarda ilk olarak buğday bitkisi ardından mısır bitkisi yetiştirilmiştir. Tuzluluğun olumsuz etkilerinin biyokömür uygulamaları ile azaltılması hedeflenen çalışmada, özellikle ikinci vejetasyon süresince biyokömürün toprak içerisinde önemli düzeyde etkin olduğu gözlenmiştir. Bitkilerin sodyum, kalsiyum ve magnezyum içeriklerinde çarpıcı düşüşler gözlenmiştir. Bununla bağlantılı olarak mısır bitkisinin boylanma ve biyokütle oluşumu artış göstermiştir. İleri tuzluluk seviyesinde yürütülen bu çalışma, özellikle daha düşük elektriki iletkenliğe sahip toprakların ıslahında biyokömürün etkin rol oynayabileceği olasılığını güçlendirmiştir. Özellikle 20 t/ha biyokömür uygulamalarının toprakta tuzlanma riski oluşturmaksızın, bitkisel üretime katkıda bulunabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, aged (incubated) eucalyptus and green waste biochar materials produced by using pyrolysis method were applied to soil with advanced salinity and very low water potential at 0-10-20-40 t/ha doses. The wheat plants were first grown in the soil and then the corn plants were grown. In the study aimed at reducing the adverse effects of salinity by biochar applications, it has been observed that biochars are significantly effective in the soil, especially during the second vegetation. Drastic decreases in the sodium, calcium and magnesium contents of the plants were observed. In connection with this, the corn plant showed an increase in the degree of staining and biomass formation. This study, conducted at an advanced salinity level, has strengthened the possibility that biochar applications may play an active role, especially in the treatment of soils with lower but hazardous electrical conductivity. In particular, it has been observed that 20 t/ha of biochar applications may be contributing to plant productin without the risk of salinity increment, comparing to higher dose.