Gebelik kolestazı tanısı alan gebelerde tedaviye yanıt ve perinatal sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of response and perinatal results of treatment in pregnancy which gives pregnancy cholestasis diagnosis
  1. Tez No: 539429
  2. Yazar: EBRU KAYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç:Gebeliğin intrahepatik kolestazında, serum safra asiti düzeyleri ve UDKA tedavisine verilen cevabın perinatal sonuçlar üzerine etkisini göstermektir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 2013-2018 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takip edilen 200 gebelik kolestazı hastası retrospektif olarak incelendi. Hastalar serum safra asiti düzeylerine göre 3 gruba, UDKA tedavisine verdikleri cevaba göre iki gruba ayrıldı. Bu gruplar arasında perinatal sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalar serum safra asiti düzeylerine göre hafif(10-40 μmol/L), orta (40-80 μmol/L) ve şiddetli (80 μmol/L üzeri) olarak 3 gruba ayrılmıştır. Hastaların verileri incelendiğinde, spontan preterm eylem şiddetli grupta çok daha sık görülmüş, istatistiksel olarak çok yüksek düzeyde anlamlılık saptanmıştır(p:0,0001). Hastaların yenidoğan sonuçları değerlendirildiğinde, şiddetli kolestaz grubunda; doğum haftaları, doğum ağırlıkları, APGAR skorları çok daha düşük, intrauterin fetal kayıp, mekonyum varlığı, YDYB gereksinimi çok daha yüksek saptanmış olup istatistiksek açıdan yüksek düzeyde anlamlılık saptanmıştır(p değeri 0,001 altında). UDKA tedavisi alan hastalar, tedaviye verdikleri olumlu ve olumsuz cevaba göre iki gruba ayrılmış ve bu gruplar arasında yenidoğan sonuçları karşılaştırılmıştır. Hastaların yenidoğan sonuçları değerlendirildiğinde, tedaviye yeterli cevap alınamayan hasta grubunda; doğum haftaları, doğum ağırlıkları, APGAR skorları çok daha düşük, mekonyum varlığı, YDYB gereksinimi çok daha yüksek saptanmış olup istatistiksek açıdan yüksek düzeyde anlamlılık saptanmıştır( p değeri 0,001 altında). Spontan preterm eylem ve intrauterin fetal kayıp açısından gruplar arasında istatiksel anlamlı fark saptanmamıştır(p değeri 0,05 üzerinde). Sonuç: Gebeliğin intrahepatik kolestazında maternal serum safra asiti düzeyindeki yüksekliğin ve UDKA tedavisine verdikleri olumsuz cevabın kötü perinatal sonuçlarla ilişkili olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To show the effect of serum bile acid levels and response to UDKA treatment on perinatal outcomes in intrahepatic cholestasis of pregnancy. METHODS: We retrospectively evaluated 200 pregnant women with cholestasis who were followed up in Zeynep Kamil Women and Children Diseases Training and Research Hospital between 2013-2018.The patients were divided into two groups according to their response to UDCA treatment and three groups according to serum bile acid levels. And, perinatal outcomes were compared between these groups. RESULTS: Patients were divided into three groups as mild (10-40 μmol / L), medium (40-80 μmol/L) and severe (over 80μmol/L) according to serum bile acid levels. When the data of the patients were examined, spontaneous preterm labor was seen more frequently in the severe group and statistically significant high level was found(p:0,0001). When the newborn results of the patients were evaluated, in the severe cholestasis group; birth weeks, birth weights, APGAR scores were much lower, intrauterine fetal loss, meconium presence, YDYB requirement was much higher and these results was statistically significant(p value under 0.001). The patients who received UDCA treatment were divided into two groups according to their positive and negative response to treatment and the newborn results were compared between these groups. In the group of patients who did not receive adequate response to treatment; birth weeks, birth weights, APGAR scores were significantly lower, meconium presence, and higher need for YDYB were found to be higher and these results was statistically significant (p value under 0.001). There was no statistically significant difference between spontaneous preterm labor and intrauterine fetal loss (p value over 0.05). CONCLUSIONS: It has been shown that the high serum bile acid level and the negative response to UDKA therapy may be associated with poor perinatal outcomes in intrahepatic cholestasis of pregnancy