Principles and strategies for conservation and management of complex multi-layered cultural landscapes: The case of Gölyazı (Apolyont) / Bursa
Karmaşık çok katmanlı kültürel peyzaj alanlarının korunması ve yönetilmesi için ilke ve stratejiler: Gölyazı (Apolyont) / Bursa örneği
  1. Tez No: 539450
  2. Yazar: GÖKHAN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Tezin ana konusu, 'zaman' içinde 'insan' ve 'doğa' arasındaki karşılıklı ilişkiler sonucu oluşan, 'çok katmanlı kültürel peyzajlar' dır. Çok katmanlı kültürel peyzajlar aralıksız yerleşim tarihi boyunca fiziksel, doğal, sosyal, kültürel, ekonomik, idari, politik ve yasal bileşenlerin ve etkenlerin arasındaki süregelen dinamikler ve karmaşık süreçler sonucu biçimlenen karmaşık yaşam alanlarıdır. Bu nedenle, tüm bu nitelikler, zamanla aralarındaki dinamik ve karmaşık etkileşimleriyle birlikte, bu alanların kimlikleri ve özgünlüklerine katkıda bulunurlar. Ancak, çok katmanlı kültürel peyzajlar somut ve somut olmayan değerlerinin kaybına neden olabilecek çeşitli tehditlerle ve baskılarla karşı karşıyadır. Bu yüzden bu alanların korunması ve sürdürülebilirliği önemli bir konu haline gelmektedir. Bu bağlamda tez, çok katmanlı kültürel peyzajların karmaşık habitatlar olarak korunması ve yönetilmesine odaklanmaktadır. Birçok bileşen ve aralarındaki ilişkilerin zaman içindeki somut ve somut olmayan yansımalarını barındıran iyi bir temsilci olan Bursa'daki Gölyazı (Apolyont) bu tez kapsamında örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Ayrıca, Gölyazı, kalkınma, sanayileşme, kentleşme ve turizmin güncel baskıları, sahip olduğu farklı bileşenleri için bağlantısız ve parçacıl karar verme mekanizmaları ve araçları nedeniyle birçok problem ve zorluğa sahiptir. Tanımlanan amaç ve kapsam ile paralel olarak tez iki ana bölüm halinde yapılandırılmıştır. İlk bölüm, tezin ana çerçevesinin 'çok katmanlılık', 'kültürel peyzajlar' ve 'kentsel karmaşıklık' kavramları üzerine kapsamlı bir araştırma ve tartışma yoluyla oluşturulduğu kavramsal bölümdür. Tezin ikinci bölümünde ise, ilk bölümde önerilen yaklaşım ve çerçeve, süregelen tarihi boyunca çeşitli bileşen ve etkenin şekillendirdiği yerleşimin, detaylı bir şekilde anlaşılması ve değerlendirilmesi temel alınarak korunması ve yönetilmesi için alana özgü ilkeler ve stratejiler belirlemek amacıyla Gölyazı örneğine uygulanmıştır. Ayrıca, bu çalışma benzer çok katmanlı kültürel peyzajların anlaşılması ve değerlendirilmesi için, bölgesel ölçekten bina ölçeğine kadar uzanan; doğal, insan üretimi olan fiziksel, sosyo-kültürel, ekonomik, idari ve yasal bağlamlar dahil olmak üzere çok yönlü bağlamsal ilişkileri tarihsel süreklilik ve yansımalarını da göz önünde bulundurarak; çok ölçekli bir yaklaşımla genel bir çerçeve ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main subject of the thesis is 'multi-layered cultural landscapes', which are formed as a result of reciprocal relationship between 'man' and 'nature' in 'time'. Multi-layered cultural landscapes are complex habitats shaped by continual dynamic and complex processes with the interaction among physical, natural, social, cultural, economic, administrative, political and legal components and factors through continual settlement history. Hence, all these attributes, together with their dynamic and complex interactions in time, contribute to their identity as well as their specificity. However, they encounter various threats and forces, which can result in the loss of their tangible and intangible values. Thus, their conservation and sustainability becomes an important issue. In this regard, the thesis focuses on the conservation and management of multi-layered cultural landscapes as complex habitats. Being a good representative embodying tangible and intangible reflections of indigenous relationships among various components in time, Gölyazı (Apolyont) in Bursa is chosen as the case for the thesis. Besides, Gölyazı has also many problems and challenges due to contemporary forces of development, industrialization, urbanization, tourism as well as due to unlinked and dispersed decision-making mechanisms and tools for its different components. Parallel to the defined aim and scope, the thesis is structured in two main parts. The first part is the conceptual part, where the main framework of the thesis is constructed through a comprehensive research and discussion on the concepts of 'multi-layeredness', 'cultural landscapes' and 'urban complexity'. In the second part of the thesis, the approach and framework proposed in first part are applied to the case of Gölyazı so as to define specific principles and strategies for its conservation and management based on a comprehensive understanding and assessment of various components and factors shaping the settlement through its continual history. Besides, it poses a general framework with a multiple scale approach ranging from territorial to building scale; considering multiple contextual relationships including natural, physical, socio-cultural, economic, administrative and legal contexts; concerning historic continuity and its reflections, for understanding and assessing similar multi-layered cultural landscapes.