Echinophora Tenuifolia ve Chenopodium Botrys'un esansiyel yağlarının biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of the biological activities of Echinophora Tenuifolia and Chenopodium Botrys essential oil
  1. Tez No: 539460
  2. Yazar: BEYZA HİLAL KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Esansiyel yağlar, aromatik bitkiler tarafından sekonder metabolitler olarak oluşan güçlü bir koku ile karakterize edilen uçucu kompleks bileşiklerdir. Bakterisid, böcek öldürücü, mantar öldürücü, antioksidan, antikanser, kardiyovasküler, kozmetik ve gıda uygulamaları için yaygın olarak kullanılırlar. Tıbbi bitkilerden elde edilen esansiyel yağlar çeşitli kanser hücre dizilerinde apoptozun indüksiyonu ve yeni antikanser ajanlarının gelişimine umut veren bileşiklerdir. Bu tez çalışmasında Echinophora Tenuifolia ve Chenopodium Botrys'un Esansiyel Yağlarının Biyolojik Aktiviteleri incelenmiştir. Esansiyel yağlar disk difüzyon ve MİC testi ile 16 mikroorganizma üzerinde denenmiştir. Denenen mikrrorganizmaların hepsinde antimikrobiyal etki göstermiştir. Biyofilm inhibisyonu 6 mikroorganizma üzerinde denenmiş ve esansiyel yağlar biyofilm oluşumunu engellemiştir. DPPH Testinde Echinophora Tenuifolia için IC50 değeri 30,43384 µl/ml , Chenopodium Botrys IC50 değeri ise 487,591 µl/ml bulunmuştur. Sitotoksitite ve apoptotik etki deneyleri incelendiğinde Echinophora Tenuifolia ve Chenopodium Botrys esansiyel yağlarının MDA-MB-231 hücrelerine bütün dozlar ve zamanlarda anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Chenopodium Botrys esansiyel yağının IC50 dozu 24 ve 48 saatte yaklaşık olarak 7 µl/ml ve 72 saate yaklaşık 5 µl/ml yağ konsantrasyonu olarak belirlenmiştir. Echinophora Tenuifolia esansiyel yağında ise IC50 dozu 48 saatte yaklaşık olarak 7 µl/ml ve 72 saatte 5 µl/ml yağ konsantrasyonu olarak belirlenmiştir. Echinophora Tenuifolia ve Chenopodium Botrys esansiyel yağlarının CCD-19Lu hücrelerinde MDA-MB-231 hücrelerine göre etkisi daha düşüktür ancak buradada dozlardaki etki anlamlıdır. AO/EB floresan mikroskop görüntüleri incelendiğinde apoptotik etkinin olduğu görülmüştür ve iki yağ için sonuçların benzer olduğu görülmüştür. Sonuçlar bu esansiyel yağların daha ileri araştırmalara değer olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Essential oils are volatile complex compounds characterized by a strong odor, which are formed as secondary metabolites by aromatic plants. They are widely used for bactericidal, insecticides, fungicides, antioxidants, anticancers, cardiovascular, cosmetic and food applications. Essential oils derived from medicinal plants are promising compounds for induction of apoptosis and development of new anticancer agents in various cancer cell lines. In this thesis, Biological Activities of Echinophora Tenuifolia and Chenopodium Botrys Essential Oils were investigated. Essential oils were tested on 16 microorganisms by disk diffusion and MIC test. Antimicrobial effect was observed in all of the microorganisms studied. Biofilm inhibition was tested on 6 microorganisms and essential oils prevented biofilm formation. In the DPPH test, the IC50 value for Echinophora Tenuifolia was found to be 30,43384 Chenl / ml and for the Chenopodium Botrys IC50 was found to be 487,591 al / ml.Once cytotoxicity and apoptotic effect tests were examined, it was observed that Echinophora Tenuifolia and Chenopodium Botrys essential oils had a significant effect on MDA-MB-231 cells at all doses and times. The IC50 dose of Chenopodium Botrys essential oil was determined to be approximately 7 µl / ml and approximately 5 µl/ ml oil concentration to 72 hours at 24 and 48 hours. Echinophora Tenuifolia and Chenopodium Botrys essential oils have a lower effect on CCD-19Lu cells compared to MDA-MB-231 cells, but the effect in doses is significant.When the AO / EB fluorescence microscope images were examined, it was seen the apoptotic effect and was found that the results were similar for the two oils.The results show that these essential oils are worth further research.