Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servisine başvuran 65 yaş üstü hastaların özelliklerinin geriye dönük incelenmesi
This study is a retrospective study for features of over 65 years old patients who admitted to Suleyman Demirel University Medical Faculty Hospital's emergency department
- Tez No: 406883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TOMRUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Türkiye ve dünya populasyonu yaşlanmaktadır. Acil servis başvurularının %12-24'ünü yaşlılar oluşturur. Ülkemizde yaşlı nüfusun hızla artmasına paralel olarak, acil servislerin yaşlı nüfus tarafından kullanımı da artmaktadır. Bu çalışmamızda hastanemiz acil servisine başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların değerlendirilmesi, sık görülen hastalıkların, ya¬tış oranlarının, yattıkları servislerin saptanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Acil Servisi'ne 1 Ocak 2012- 31 Aralık 2012 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların, ilk başvuru esnasındaki bilgisayar kayıtları incelenerek; hastaların yaş, cinsiyetleri, hastaneye başvuru şekli, hastaneye başvuru saatleri ve şikayetleri, hastanın takibinde yatış, taburculuk ve sevk durumu yatış yapılmış ise servis yada yoğun bakıma yatışı, yatış yapılan bölüm bölümler, ön tanılar ve tanıların uyumu bilgisayar ortamında SPSS 18.00 programına girilmiş ve değerlendirilmiştir. Toplam hasta sayısı 14754, 65 yaş ve üzeri hasta sayısı 2101 (%14.2) olarak bulunmuştur (1111 erkek, %52.9; 990 kadın, %47.1). Hastalarımızın yaş aralığı; 65-74 yaş %43.8, 75-84 yaş %45.4, 85 yaş üzeri ise %10.8 olarak saptan¬mıştır. Hastaların %52.4 özel araç, % 40.6 ambulans ile başvurmuştur. Hastaneye %15.8 yatış yapılmış, %2.3 sevk olmuştur. 26 hasta eksitus olmuştur. Hastaneye yatış yapılan 331 hastadan %28.7'si yoğun bakıma yatışı yapılmıştır. En çok yatış yapılan bölüm 106 hasta ile dahiliye ve 88 hasta ile kardiyolojidir. Hastaneye başvuru şikayetlerinde karın ağrısı %15.7, nefes darlığı %15.7, göğüs ağrısı %11.2. En sık bulunan hastalıklar sırasıyla %20.2 ile kardiyovasküler hastalıklar, %14.3 onkolojik hastalıklar, %11.1 solunum sistemi hastalıkları ,%10.1 gastroenterolojik hastalıklar olarak saptanmıştır. Hastaların ön tanıları incelendiğinde %15.4 onkolojik hastalık ve acilleri, %8.9 kalp yetmezliği, % 6.9 KOAH ve Astım olarak saptanmıştır. Artan yaşlı nüfusla birlikte acil servislerin yaşlı hastalar tara¬fından kullanımı artmaktadır. Değişik çalışmalarda yaşlı hastaların farklı nedenlerle acil servise başvurduğu görülmektedir. Bizim ça¬lışmamızda da acile başvuru nedenlerinde kardiyak problemler ilk sırada yer almaktadır. Aynı zamanda kardiyak problem olan hasta¬ların hastaneye yatış oranları ve ölüm oranları da yüksektir. Yapılan çalışmalarla hastanelerin kendi acil servislerine başvuran yaşlı has¬taların oranını ve sık görülen hastalıklarını belirlemesi acil serviste bu hastaların takip edileceği özel alanların ve özel taramaların oluş¬turulmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede daha hızlı ve daha doğru tanı konularak tedavinin planlanması tekrarlayan başvuruları azala¬cağını düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
World's and Turkey's populationis aging. 12%-24% of emergency service admissions consist of the aged. In parallel with rapid increase number of the aged population in Turkey, emergency service is used progressively by them. In this study, It has been aimed to evalute patients over 65 years old who admitted our emergency service, and also to determine common diseases, hospitalization rates and services. In this study, between 1 January 2012-31 December 2012, patients over 65 years old who admitted to Süleyman Demirel University Emergency Service evaluated in terms of demographic characteristic, admission forms, time and complaints, observation hospitalization, discharging and transfering condition and also hospitalized in a ward or intensive care, departments, pre-diagnoses and their accordance runned in SPSS 18.00 by examining the records on computer during first admission Total number of the patients are 14754, and 14.2% of total number of patients aged 65 and older is 2101. (1111 males, 52.9%; 990 women, 47.1%) .The age range of patients and percentages: respectively aged 65-74 43.8%, 75-84 45.4%, above aged 85 10.8%. 52.4% of patients came to our emergency service with the private car, 40.6% with ambulance. 15.8% hospitalized, 2.3% transfered. 26 patient died. 28.7% of 331 patients who are hospitalized in intensive care unit. Most common departments in which patients hospitalized are internal diseases and cardiology with 106 and 88 patients. The patients came with the complaints of abdominal pain 15.7%, shortness of breath 15.7% and chest pain 11.2%. The most common diseases which are diagnosed below %20.2 cardiovascular disease, %14.2 oncologic disease, %11.1 respiratory system disease, %10.1 gastroenterologic diseases. While analysing the pre-diagnoses of patients observed %15.4 oncologic disease and %8.9 hearth failure ,%6.9 COPD and Astma Using emergency service is increased with growing elderly population. Various studies show that this elder group come to emergency service with different reasons. In our studies, cardiac problems takes first rank among the reasons of emergency service admissions. In mean time, the patient's hospitalization rates and mortality rates who have cardiac problems are quitely high. In case of determination the common diseases and the elderly patients rate with the work of elderly patients admitted to hospitals emergency services will assist creating special areas and screening in emergency services to follow-up patients. In this way, I think that repetitious admissions decrease by diagnosing faster and more accurate and planning treatment