Nöromusküler integratif aktivitenin (NİA) ve pilates programlarının fiziksel ve psikolojik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of physical and psychological effects of neuromuscular integrative movement (NİA) and pilates programs
  1. Tez No: 539501
  2. Yazar: AYÇA UYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızın amacı, Nöromusküler İntegratif Aktivitenin (NİA) ve Pilates egzersiz yöntemlerinin sedanter kadınlarda fiziksel uygunluk ve psikolojik semptomlara etkisini incelemektir. Çalışmanın ikinci amacı NİA'nın etkilerini pilates eğitiminin etkileriyle karşılaştırmaktır. Çalışmamıza yaşları 20-45 yıl (33,70±7,39) arasında değişen 51 birey dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak pilates (n=26) ve NİA (n=25) gruplarına ayrıldı. Başlangıçta ve eğitimin sonunda her iki gruptaki katılımcıların vücut kompozisyonu Vücut Kütle İndeksi (VKİ), esneklikleri Otur-Uzan Testi, kardiyovasküler enduransları 6 dk Yürüme Testi, abdominal kuvvet-enduransları 1 Dk Sit-Ups Testi, abdominal kuvveti (gövde stabilizasyonu) Statik Plank testi, dengeleri Fonksiyonel Uzanma Testi ile değerlendirildi. Bunun yanısıra katılımcıların psiko-somatik durumlarını ve yaşam kalitesini değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Borg Yorgunluk Skalası, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçekleri kullanıldı. Her iki gruba 8 hafta boyunca, haftada 2 gün, 60 dk süreli egzersiz programları uygulandı. Pilates ve NİA grubunun başlangıç verileri karşılaştırıldığında iki grup arasında fark olmadığı saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of Neuromusculer Integrative Action (NIA) and Pilates exercise methods on the physical fitness and psychological symtoms in sedentary women. The second aim of the study was to compare the effects of NIA with the effects of pilates training. The study included 51 sedentary females with ages ranging from 20-45 years (33,70 ± 7,39). Participants were randomly divided into pilates (n = 26) and NIA (n = 25) groups. At the beginning and end of the training, participants assessed by using the Sit and Reach test for flexibility, 6 min Walking Test for cardiovascular endurance, 1 min. Sit Up Test for abdominal strength -endurance, Functional Reach Test for balance. In addition, Rosenberg Self-Esteem Scale, Beck Anxiety Scale, Fatigue Scale and SF-36 Quality of Life Scales were used to evaluate the psycho-somatic symptoms and health related quality of life of the participants. Both groups received exercise programs for 8 weeks, 2 days a week and 60 minutes.