Betonarme köprülerde modal, lineer ve lineer olmayan davranışa donatı etkisinin incelenmesi
Determination of rebar effect on modal, linear and nonlinear behavior of reinforced concrete bridges
- Tez No: 539540
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, betonarme köprülerde donatının yapısal davranışa olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, laboratuvar ortamında daha önceden başka bir çalışma için oluşturulmuş model bir köprü boyutları göz önünde bulundurularak ANSYS sonlu eleman programında sayısal çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yüksek Lisans tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; betonarme köprülerde donatının yapısal davranış üzerindeki etkisinin belirlenmesi ile ilgili literatür çalışmaları ve sonlu eleman yöntemi ile ilgili genel bilgiler ve bu yöntemlerde kullanılan bazı formülasyonlar sunulmaktadır. İkinci bölümde; yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen bulgular sunulmaktadır. Bu bölümde sunulan sonlu eleman modelinin oluşturulması kısmında; ilk olarak seçilen köprü modeli 1/1 ölçekte donatısız olarak, sadece beton malzemeden oluşan bir hacim şeklinde ANSYS sonlu eleman analiz programı kullanılarak modellenmiştir. Daha sonra aynı köprü model hali hazır donatı durumu dikkate alınarak yeniden ANSYS programında donatılı olarak modellenmiştir. Elde edilen iki farklı (donatılı ve donatısız) modele ait dinamik karakteristikler belirlenmiş ve birbirleriyle karşılaştırarak donatının bu dinamik karakteristikler üzerindeki etkisi irdelenmiştr. Ayrıca bu bölümde, köprü modelinin donatılı ve donatısız sonlu eleman modelleri üzerinde 1992 yılı Erzincan depremine ait etkin deprem ivme kaydı kullanılarak lineer ve lineer olmayan dinamik analizler gerçekleştirilmiş ve yapısal davranış değerlendirilmiştir. Sonuçlar, grafik ve tablolar ile karşılaştırmalı olarak bu bölümde sunulmuştur. Üçüncü bölümde; yapılan bu tez çalışması kapsamında elde edilen sonuçlar ile bazı önerilere yer verilmektedir. Bu bölümde son olarak kaynaklar ve özgeçmiş sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of rebar on structural behavior in reinforced concrete bridges is investigated. For this purpose, numerical studies were carried out in ANSYS finite element program by considering the dimensions of a model bridge which was previously formed in laboratory for different a study. Master thesis is consist of three chapters. In the first chapter, literature studies about the determination of the effect of rebar on structural behavior in reinforced concrete bridges and general information about the finite element method and some formulations used in these methods are presented. In the second chapter, the studies and the findings obtained from these studies are presented. In this chapter, the 1/1 scaled model of the bridge which is chosen in the creation of the finite element model is modelled in the form of a volume consisting of only concrete material without rebar element using by ANSYS finite element analysis program. Then, in the same bridge model, by considering the rebar, it is modelled again in the ANSYS program. The dynamic characteristics of the two different (non-reinforced and non-reinforced) models are determined and the effects of the rebar on these dynamic characteristics are examined. In this chapter, linear and nonlinear dynamic analyzes are carried out by applying the effective earthquake acceleration of the1992 Erzincan earthquake and the structural behavior is evaluated. The results are presented in this chapter in comparison with graphs and tables. In the third chapter, some suggestions are given with the results obtained within the scope of this thesis. In this section, references and curriculum vitae are presented.