Transformations of non-classically correlated states
Klasik olmayan ilintili durumların dönüşümleri
  1. Tez No: 539541
  2. Yazar: GÖKHAN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tüm bilim tarihinde olduğu gibi, doğanın işleyiş yasaları keşfedildikten sonra bu keşifler insanlığın kullanabileceği ürünler vermeye başlamıştır. Ne var ki bilimin ve teknolojinin geldiği aşamada bilgi işlem teknolojileri klasik sistemler kullanarak ulaşabileceği sınırlara yaklaşmıştır. Artık küçülen devrelerle birlikte daha önceden dikkate alınmayan kuantum ilintiliklerin dikkate alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu kuantum etkileri kuantum bilgisayarlarında, bilgi işleme süreçlerinde ve kriptografide devrim niteliğinde sıçramalara yol açmıştır. Bu tez bütünü itibariyle çeşitli klasik olmayan ilintiliğe sahip durumların ({\em non-classically correlated states}) kendi içinde deterministik ({\em deterministic}) ve olasılıksal ({\em probabilistic}) dönüşümleri ({\em transformations}) ile ilgilidir. Burada ele alınacak klasik olmayan ilintilikler--dolaşıklık ({\em entanglement}), kuantum eşevrelilik ({\em quantum coherence}) ve kuantum uyuşmazlık ({\em quantum discord})--birçok kuantum bilgi işleme süreçlerinde kaynak ({\em resource}) olarak kullanılmaktadır. Bilgi işleme süreçlerinin başarısını artırabilmek adına bu kuantum ilintililerin kuantum operasyonlar yardımıyla daha iyi performans verebilecek aynı sınıftaki başka kaynaklara dönüştürülebilmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda, ilk olarak, $d$-seviyeli eşevreli bir başlangıç durumunun ({\em initial coherent state}), örneğin $\sum_{k=1}^{d}a_k e^{i\alpha_k}\ket{k}$ ($a_k \in {\rm I\!R}$ ve $0\leq \alpha_k \leq \pi$), başka bir $d$-seviyeli eşevreli hedef durumuna ({\em target coherent state}), örneğin $\sum_{k=1}^{d}b_k e^{i\beta_k}\ket{k}$ ($b_k \in {\rm I\!R}$ ve $0\leq \beta_k \leq \pi$), eşevreli olmayan operasyonlar ({\em incoherent operations}) üzerinden deterministik dönüşümleri çalışılmıştır. Eşevreli herhangi bir durumun katsayıları o duruma ait tüm bilgiyi içerir diyebiliriz. En genelde bu katsayılar arasında düzenli bir sıralamanın olması zorunlu değildir; ancak bu katsayıları eşevrelilik yaratmayan çeşitli birimsel ({\em unitary}) dönüşümler yardımıyla büyükten küçüğe (ya da küçükten büyüğe) olacak şekilde sıralamak mümkündür. Örneğin, eşevreli başlangıç durumuna ait katsayılar $a_1 \geq a_2 \geq \dots \geq a_d \geq 0$ ve eşevreli hedef durumuna ait katsayılar $b_1 \geq b_2 \geq \dots \geq b_d \geq 0$ şeklinde olsun. Bazı farklı iki eşevreli durumun büyükten küçüğe doğru sıralı olan katsayıları arasında {\em majorization} adı verilen bir kısmi sıralama ({\em partial order}) da mevcuttur. Şöyle ki, $\sum_{i=1}^{k}a_i^2 \leq \sum_{i=1}^{k}b_i^2$ eşitsizliği her $k=1,2,\dots,d$ için sağlanır ise ($k=d$ için $\sum_{i=1}^{d}a_i^2 = \sum_{i=1}^{d}b_i^2=1$ olmaktadır) başlangıç ve hedef eşevreli durumlar arasında bir majorization ilişkisi mevcuttur. Daha da önemlisi, majorization koşulu sağlandığı takdirde eşevreli başlangıç durumu hedef duruma eşevreli olmayan operasyonlar yardımıyla deterministik olarak dönüştürülebilmektedir (majorization, böylesi dönüşümler için gerek ve yeter şarttır). Bu tezin ilk bölümünde bu dönüşümü gerçekleştiren iki farklı yöntem önerilmiştir. Birinci yöntem ilgili dönüşümü tek adımda başaran permütasyon odaklı bir yöntemdir. Başlangıç ve hedef durumlarının katsayıları $a_x$ ve $b_x$ ($x=1,\dots,d$) arasındaki bağıntılara göre ($a_x\geq b_x$ veya $a_x\leq b_x$) bir tablo elde edilmiştir. Bu tablo olası tüm permütasyonları içermektedir. Daha sonra, önerdiğimiz resmedilmiş yöntem vasıtasıyla hangi permütasyon kümelerinin yeterli olduğu belirlenmiştir. Belirlenen bu permütasyon kümeleri kullanılarak ilgili dönüşümü gerçekleştiren kuantum ölçüm operatörleri ve olasılıklar elde edilmiştir. Bu yöntem kullanılarak tüm ölçüm operatörleri ve olasılıklar $d=2,3,\dots,6,7$ seviyeleri için elde edilmiştir. Ayrıca bu yöntem çok sayıda yüksek seviyeli başka örnekler ile de test edilmiştir. Bu ilk yönteme ait çeşitli genel çözümler de elde edilmiştir, ve bu tezde özel olarak bir tanesi sunulmuştur. İkinci yöntem $d$-seviyeli iki eşevreli durumun dönüşümünü birinci yöntemde olduğu gibi tek adımda yapmak yerine (belli bir adımda) peş peşe yapılan dönüşümlerle sağlamaktadır. İkinci yöntemde, birinci yöntemden faydalanılarak, $d'$-seviyeli ($d'0)$ ile $1/\sqrt{2}(\ket{1}\ket{1}+\ket{2}\ket{2})$--iki kubit maksimal dolaşık durum--kaynak durumlarının kuantum telenakil ({\em quantum teleportation}) prokolündeki başarı olasılıkları sırasıyla $2b^2$ ve $1$ olmaktadır. Diğer bir ifadeyle kaynak durum dolaşıklığı ne kadar fazla ise protokolün başarı olasığı da o denli yüksektir. Bu bağlamda, $d$-seviyeli eşevreli bir başlangıç durumunun, örneğin $\sum_{i=1}^{d}\psi_i\ket{i}$ ($\psi_i \in {\rm I\!R}$), $q$-seviyeli eşevreli hedef durumlarına, $\frac{1}{\sqrt{q}}\sum_{i=1}^{q}\ket{i}$ ($q=2,\dots,d$), eşevreli olmayan operasyonlar üzerinden deterministik dönüşümleri çalışılmıştır. Burada $\frac{1}{\sqrt{q}}\sum_{i=1}^{q}\ket{i}$ durumu $q$-seviyeli maksimal eşevreli durum olarak bilinmektedir. Standart damıtma probleminde $d$-seviyeli eşevreli bir başlangıç durumdan $d$-seviyeli maksimal eşevreli durum ve $(d-1)$-seviyeli eşevreli herhangi bir son durum elde edilmektedir. Bu tezde, standart eşevrelilik (dolaşıklık) damıtma probleminden farklı olarak, tüm $q$-seviyeli maksimal eşevreli (dolaşık) durumlar elde edilmiştir. Eşevreliliğin hangi miktarda yitirildiği de tartışılmıştır. Sunulan yöntemde sıfırdan farklı bir olasılıkla eşevreli olmayan (benzer şekilde dolaşık olmayan ({\em separable})) bir durum da, $\ket{1}$ ($\ket{1}\ket{1}$), elde edilmiştir. Ayrıca, quantum eşevrelilik ve dolaşıklık dönüşümleri için sunulan yöntemlerden (ikinci ve üçüncü bölümler) yararlanılarak $\ket{1}$ ($\ket{1}\ket{1}$) durumunu elde etme olasığı sıfırlanmıştır. Böylelikle, sunulan protokolü bir adım ileri götürerek, son aşamada elde edilen tüm durumların her bir seviyeye ($q=2,\dots,d$) ait maksimal eşevreli (dolaşık) durum olması sağlanmıştır. İlgili yöntem bir örnek ile tartışılmıştır. Kuantum bilgi işleme süreçlerinde, iki parçacıklı ({\em bipartite}) sistemlerin dolaşıklığı kadar çok parçacıklı ({\em multipartite}) sistemlerin dolaşıklığı da önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda, üç parçacıklı (her biri iki-seviyeli olan) sistemlerin dolaşıklık dönüşümleri de hem deterministik hem de olasılıksal çerçeveden incelenmiştir. Üç-kubit ({\em three-qubit}) dolaşık durumlar, yerel işlemler ile birbirine dönüştürülemeyen, iki farklı sınıfa ayrılmaktadır: Greenberger-Horne-Zeilinger (GHZ) durumu, $\frac{1}{\sqrt{2}}(\ket{000}+\ket{111})$, ve $W$ durumu, $\frac{1}{\sqrt{3}}(\ket{001}+\ket{010}+\ket{100})$. Tezin beşinci bölümünde, ilk olarak, üç-kubit saf durumun optimal manipülasyonu problemi için çözümler sunulacaktır. Öncelikle üç kubite ait üniter dönüşümlerden bahsedilerek üç-kubit saf durumun kanonik halinin diğer bir formu elde edilmiştir. Bunun ardından, üç-kubit için yerel kuantum ölçüm operatörlerinin genel formu bulunmuştur. Saf GHZ durumunun elde edilmesi için bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntem kullanılarak GHZ durumunu elde etme olasılığı ve bu dönüşümü gerçekleştirem ölçüm operatöleri üç-kubit sisteminin değişmezleri cinsinden elde edilmiştir. Bu bölüm, hem saf $W$ hem de saf GHZ durumlarından kendi sınıfları içindeki durumlara deterministik geçişlerini sağlayan operasyonların elde edilmesiyle sonlanacaktır. Son bölümde yıllarda oldukça popülerlik kazanmış bir diğer önemli klasik olmayan ilintililiğe--kuantum uyuşmazlık--değinilmiştir. Bir sisteme ait kuantum uyuşmazlık, ortak bilginin ({\em mutual information}) $I(A:B)=S(\rho_A)+S(\rho_B)-S(\rho_{AB})$ ve $J(A:B)=S(\rho_B)-S(B|A)$ iki farklı tanımı arasındaki fark olarak tanımlanmaktadır: $\mathcal{D}=I(A:B)-J(A:B)$. Klasik bilgi teorisinde ortak bilginin bu iki tanımı birbirine eşdeğerdir. Diğer bir ifadeyle, klasik bilgi teorisinde $I(A:B)-J(A:B)=0$ olmaktadır. Ancak, kuantum mekaniğinde bir kuantum durumu üzerinde yapılacak ölçümler o kuantum durumunu değiştirdiği için kuantum enformasyon teorisinde ortak bilginin bu iki tanımı arasındaki fark genel olarak sıfırdan faklı bir değer vermektedir. Kuantum uyuşmazlık, dolaşıklığı da kapsayan bir kuantum ilintiliktir. Birçok kuantum bilgi işleme süreçlerinde, dolaşık olmayan ve sıfırdan farklı kuantum uyuşmazlığa sahip durumlar, diğer bazı kuantum uyuşmazlık miktarı sıfır olan durumlara göre daha yüksek performans göstermektedir. Bunun yanı sıra, yerel operasyonlarla dolaşıklık yaratılamayacağını biliyoruz. Diğer bir ifadeyle dolaşık olmayan kuantum durumları yerel operasyonlar altında ayrık kalmaya devam ederler. Ancak bu durum discord için geçerli değildir. Klasik ilintiliğe sahip durumları kullanarak, yerel operasyonlarla, kuantum ilintililiğe--kuantum uyuşmazlık--sahip durumlar elde etmek mümkündür. Tezin bu bölümünde, başlangıç aşamasında sıfır kuantum uyuşmazlığa sahip olan ({\em zero discord}) bir durumdan sıfırdan faklı bir uyuşmazlık değerine sahip ({\em nonzero discord}) olan diğer bir duruma, örneğin $\rho_{W_{1/3}}=\frac{1}{3}\ket{\psi^{-}}\bra{\psi^{-}}+\frac{1}{6} I_4$ ($\ket{\psi^{-}}=\frac{1}{\sqrt{2}}(\ket{01}-\ket{10})$, $I_4$ ise $4 \times 4$'lük birim matris), geçişi sağlayan yerel operasyonlar üç yöntem ile sunulmuştur. Bu bölümde sunulan hesaplar, sadece tek bir durum için değil tüm dolaşık olmayan ve sıfırdan farklı kuantum uyuşmazlık değerine sahip olan Werner durumlarının elde edilmesi için uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the deterministic and probabilistic transformations of (some of) the non-classically correlated states. Non-classical correlations which will be discussed here, entanglement, quantum coherence, and quantum discord, are used as a resource in many information processing tasks. In order to increase the success probability of the information processing tasks, it is rather important to convert a non-classically correlated state into a better one in the same class by local quantum operations. In Ch. 2 two explicit protocols for the deterministic transformations of coherent states under incoherent operations are presented. First, a permutation-based protocol which provides a method for the single-step transformation of $d$-dimensional coherent states is proposed. Generalized solutions of this protocol for some special cases of $d$-level systems are obtained. Then, an alternative protocol is presented where we use $d'$-level ($d'$ $