Strategic analysis for Tat Konserve A.Ş.
Tat Konserve Sanayii A.Ş. stratejik analiz
  1. Tez No: 53958
  2. Yazar: ÜMİT GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ Tat Konserve Sanayii Anonim Şirketi 1968'den başlayarak Türkiye'de domates işleyen endüstri ile sözleşmeli tarımsal üretimi ilk gerçekleştiren ve bu endüstriyi sürekli olarak dünyadaki en modern teknolojilerle birleştirerek güncelleştiren bir kuruluş olmuştur. Üretiminin en önemli kısmı olan salça ve diğer domates ürünleri ile Tat gerek Türk gerekse dünya pazarında kendisine haklı bir yer edinmiştir. Tat'ın içinde bulunduğu domates işleme endüstrisini oluşturan ülkemiz ve dışındaki firmaların birçoğu halihazırda kurumsal bir yapıya dahi kavuşamadıkları halde Tat bu kurumsallaşma kavramını kendi yaşama ve büyüme savaşında önemli bir ilke olarak uygulamış ve bu endüstrinin literatüründe referans kuruluş olma aşamasma gelmiştir. Dünyanın ABD ve İtalya'dan sonra üçüncü büyük domates işleme endüstrisini barındıran Türkiye'de bu konu ile ilgili her kesimin yararı için endüstrinin ne yöne doğru gideceğini kestirebilmek ve bu arada Tat'ı 2000 yılı ve sonrasına doğru nasıl geliştirmek gerektiğini iyi düşünülmüş ve alternatifli bir harekat planı haline getirmek şarttır. Bu harekat planı Tat'ın ve dahil olduğu endüstrinin özelliklerini iyi bilmek ve nereden başlanıp nereye ulaşıldığını etüd etmekle ve gelecekteki olası gelişmeleri iyi tahmin edebilmekle ortaya çıkacaktır. Özetle Tat'ın mevcut idari yapısını kar/zarar ünitelerinden oluşur bir hale dönüştürerek öncelikle maliyet rekabetinin ve pazar payının arttırılması ile teknolojinin daha fazla bünye içinden ve araştırmaya dönük olarak elde edilmesi, uygulanması, nihayet bütün bu araçlarla firmanın ürün çeşitlendirme ve ürün geliştirme katsayısının ilerletilmesinin hedeflenmesi gerekmektedir. Sonuç olarak Tat sayılan bütün bu unsurların harekat planı şeklinde yürürlüğe konmasından sonra domates işleme endüstrisinin yanısıra değişik gıda üretimini, bugünkünün bir hayli üstünde ihracatı ve yurt içinde pazarlamasını gerçekleştirebilecek bir gıda şirketler grubu haline dönüştürülebilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tat Konserve Sanayii A.Ş. is the first Turkish Company, which started the tomato processing industry with contract farming in Turkey, and which is combining this industry with continuously upgraded production technologies. The Company has got a right place both in international markets and in the domestic market with its tomato paste and other tomato products production, the majority of its production. Although many of the companies both in Turkey and overseas, who are in the tomato processing industry, did not catch the institutionalization, Tat, has given much weight to this concept as a significant attribute of its survival and growth, and has become a reference company in the industry literature. In order to project future trends for anybody related to this industry in Turkey, which holds the largest size after USA and Italy, and to project the necessities for Tat's growth towards year 2000 and after, a good thought and alternatively established operation plan is required. To secure success of such an operation plan, we need to know the industry, in which Tat is a player, we need to know how the company has started, its evolution and to estimate possible future movements in the same area. As a summary, what we have to do is to convert Tat into a company consisting of profit and loss centers, to increase its market shares and competitive power with a close cost monitoring system, to force it to produce technology somehow within its own body, apply all these means at the same time to attain a higher frequency of Tat's product variation and development We conclude, that, as a result of such operation plan, we will be able to convert Tat into a group of companies in food business, which are active in diverse food production, besides the core tomato processing, to attain much higher levels than current business (domestic and exports) volumes. III