Strategic analysis for otosan
Otosan için stratejik analiz
- Tez No: 53959
- Danışmanlar: PROF.DR. E. MİLES RAYMOND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZ Türkiye pazarı otomotiv ürünleri açısından doyum noktasından çok uzakta olmakla birlikte, gösterdiği dalgalanmalar üreticileri ihracat potansiyelleini artırmaya yönlendiriyor. Batı ve Doğu'dan gelen yolların kavşak noktasındaki Türkiye, bu coğrafi avantajı ve dinamik eknomisiyle, Rusya'dan Ortadoğu'ya, Balkanlar'dan Türki Cumhriyetler'e kadar birçok gelişmekte olan pazara hizmet ve ürünlerini avantajlı bir şekilde sunma fırsatına sahip. Otomotiv sektörünün yeniden düzenlenmesi ve Türkye'nin Avrupa Birliği ile gümrük birliğine girmesi, Türk firmalarım şiddetli bir rekabetle karşı karşıya bırakmıştır. Sürekli değişen müşteri ihtiyaçlarım kaliteli ürünlerle karşılayarak, küresel rekabette başarılı olabilmek için Türk otomotiv firmaları organizasyon yapılarım değiştirerek çevrelerine uyum sağlamak zorundalar. Bu çalışmada Türk otomotiv ürünleri için endüstri analizi yapılmış daha sonra da Otosan açısından rekabet ortamının yapısı incelenmiştir. Otosan'ın iş stratejileri ve mevcut yapısı incelenerek, giderek artan iç ve dış rekabet koşullarında başardı olabilmesi için yeni pazarlama stratejileri, organizasyon yapısı ve insan kaynaklan yönetimi önerilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish automotive products market is still unsaturated, but subject to high volatility, forcing local companies to increase their export potential. Turkey's very special geographical location, being at the crossroads from East to West, and its dynamic economy constitutes a big opportunity to export to a broad range of emerging markets, from Russia to Middle-East and from Balkans to Turkic republics. With the deregulation of the Turkish automotive industry and entrance into the customs union with the European Union, Turkish companies are now subjected to intense competition with global manufacturers. In order to compete globally with quality products to satisfy rapidly changing customer needs, companies in Turkish automotive industry have to restructure their organizations to fit with their local and global environment. In this study an industry analysis for automotive products in Turkey as well as a structural analysis of the competitive environment with respect to Otosan is performed. Following a business strategy and systems review for Otosan, new marketing strategies, a new organizational structure and human resource management are recommended to succeed in a highly competitive local and global environment. III