Strategic audit for Turk-Henkel/Teroson
Türk-Henkel/Tereson: Strateji incelemesi
  1. Tez No: 53957
  2. Yazar: LOLİTA HALEVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZ Kuruluşların başarısı, strateji, organizasyon yapısı ve yönetim felsefesi arasındaki uyum ile doğru orantılıdır. Otomotiv kimyasalları pazarının yalnız büyük kuruluşlar tarafindan paylaşılmasının beklendiği önümüzdeki yıllarda, firmanın büyüme politikasını sürdürmesi, strateji ve organizasyon yapışım yeniden düzenlemesine bağlıdır. Firmanın, satın almalar ve ortaklıklar aracılığıyla, gelecek vaad eden Orta Doğu Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler' de faaliyete geçmesi ve bünyesinde“Otomotiv Kimyasalları”birimini oluşturması önerilmektedir. Ayrıca, bir diğer öneri ise, İnsan Kaynaklan biriminin alternatif senaryolar üzerine çalışması ve üst yönetime danışmanlık hizmeti vermesi yönündedir. Çalışmanın ilk bölümünde, Teroson firmasının kimyasallar sattığı Otomotiv endüstrisi incelenmektedir. İkinci bölümde başlıca rakipler ve beklenen eğilimler analiz edilmiştir. Üçüncü bölüm firmanın strateji, organizasyon yapısı ve insan kaynaklarım incelemekte, dördüncü ve son bölümde ise, üçüncü bölümde incelenen konularla ilgili önerilerde bulunulmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations' success is positively correlated with the“fit”achieved between strategy, structure and managerial philosophy. In order to sustain its growth policy in the coming years whereby the Automotive Chemicals is expected to be shared solely by large conglomerates, Teroson should realign its strategy and structure. It is advised that the company diversify through acquisitions and joint ventures to lucrative Middle East countries and to Turkish Speaking Republics and establish an“Automotive Chemicals”Strategic Business Unit within its current organization structure. It is also advised that the Human Resources Department start to work on alternative future scenarios and perform a consultancy service to top management. In the first part of the study, the Automotive Industry is analyzed. The second part analyzes major competitors and expected trends in the market. The third part takes a critical look at the company strategy, structure, and human resources. Finally, in the fourth part, recommendations are given on strategy, structure and human resources. Ill