Integrated oncologist consultation and chemotherapy appointment coordination under uncertainty in outpatient chemotherapy clinics
Ayakta kemoterapi kliniklerinde belirsizlik altında entegre onkolog konsültasyonu ve kemoterapi randevu koordinasyonu
- Tez No: 826538
- Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Hastaneler, Onkoloji, Industrial and Industrial Engineering, Hospitals, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ayakta tedavi gören kemoterapi kliniklerinde kemoterapi tedavilerinin çizelgelenmesi, sınırlı kaynaklar, infüzyon sürelerindeki belirsizlik ve kanser tedavisinin kritik doğası nedeniyle önemli zorluklar yaratmaktadır. Bu çalışma, günlük bir hasta listesi için onkolog randevu zamanlarını ve kemoterapi tedavisi başlangıç zamanlarını koordine ederek onkolog konsültasyonu ve kemoterapi planlamasını entegre ederek bu zorlukları ele almaktadır. Randevular için infüzyon süreleri ve kemoterapi tedavisi onay durumu gibi stokastik faktörler dikkate alınarak iki aşamalı bir stokastik karma tamsayılı programlama modeli geliştirilmiştir. Modelin ilk aşaması, hastaları atandıkları onkologlara göre sıralarken, ikinci aşamada hastaları sandalyelere ve hemşirelere atar. Amaç fonksiyonu, kemoterapi kliniğinin kapanış zamanı ile hasta bekleme sürelerinin ortalama ağırlıklı toplamını cezalandırır. Problem karmaşıklığını azaltmak için, optimizasyondan önce orijinal senaryo setine bir senaryo azaltma algoritması uygulanır. Önerilen yöntem, bir Wasserstein Mesafesine Dayalı Yerel Arama Algoritması (WDB-LSA), Türkiye'deki büyük bir akademik onkoloji hastanesinden elde edilen gerçek veriler kullanılarak test edilmiştir. Algoritma, ticari bir çözücü kullanılarak literatürdeki birkaç pratik buluşsal yöntemle karşılaştırılır. Sonuçlar, WDB-LSA'nın çoklu belirsizlikleri ve sınırlamaları dikkate alarak ayakta tedavi kliniklerinde kemoterapi planlamasını optimize etmedeki etkinliğini ve hesaplama verimliliğini göstermektedir. Değişken model parametrelerinin etkisi duyarlılık analizi altında değerlendirildi ve stokastik çözümün değerini tahmin etmek için çözüm metodolojisi ortalama değer çözümüne karşı test edildi.
Özet (Çeviri)
The scheduling of chemotherapy treatments in outpatient chemotherapy clinics poses significant challenges due to limited resources, uncertainty in infusion durations, and the critical nature of cancer treatment. This study addresses these challenges through integrating oncologist consultation and chemotherapy scheduling by coordinating oncologist appointment times and chemotherapy treatment start times for a daily list of patients. A two-stage stochastic mixed-integer programming model is developed, considering continuous time frames for appointments and stochastic factors such as infusion times and the status of chemotherapy treatment approval. The first stage of the model arranges patients in a sequence based on their designated oncologists, while the second stage assigns patients to chairs and nurses. The objective function penalizes the expected weighted sum of the closing time of the chemotherapy clinic and patient waiting times. To reduce problem complexity, a scenario reduction algorithm is applied to the original scenario set prior to optimization. The proposed method, a Wasserstein Distance-Based Local Search Algorithm (WDB-LSA), is tested using real data obtained from a major academic oncology hospital in Turkey. The algorithm is compared with several practical heuristics from the literature using a commercial solver. The results demonstrate the effectiveness and computational efficiency of WDB-LSA in optimizing chemotherapy scheduling in outpatient clinics, taking into account multiple uncertainties and limitations. The impact of varying model parameters was assessed under sensitivity analysis, and the solution methodology was tested against the mean value solution in order to estimate the value of the stochastic solution.