Tuborg A.Ş.'nin finansal tablolarının analizi
Financial statement analysis of Tuborg A.Ş.
- Tez No: 53960
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAUGATA BANERJEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZ Bu çalışmada biracılık endüstrisi ve Tuborg'un sektör içindeki yeri incelenmektedir. Şirketin finansal performansım incelemek için bir oran analizi yapılmış ve sektörün büyüme kapasitesi gözönüne alınarak önümüzdeki beş yıl için proforma bilanço ve gelir tablosu hazırlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan kaynaklar, sektördeki firmaların mali tablolarım ve yıllık raporlarını, kaynak kitapları ve İMKB şirket yıllıklarım içermektedir. Biracılık sektörünün lideri Efes Pilsen Grubudur. İncelenen beş yıllık süreçte, Tuborg piyasadaki payım korumayı başarmış ve üretim kapasitesini arttırmak için yatırımlara girişmiştir. Ancak Tuborg, sektördeki diğer firmalara nazaran daha düşük bir performans sergilemektedir. Bu çalışmada, bu düşük performansın sebepleri araştırılmakta ve olası çözümler getirilmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper takes a brief look at the brewing industry and the standing of Tuborg A.Ş. in the sector. A financial analysis is carried out to display the performance of the company. The resources used in this study are the financial statements and annual reports of the companies in the industry, textbooks and Istanbul Stock Exchange company yearbooks. The study reveals that the brewing industry is under the domain of Efes Pilsen Group. Tuborg has maintained its marketshare for the five-year period understudy and has undertaken investments to enlarge its production capacity. However, Tuborg is performing weakly when compared with the other companies in the industry. The analysis tries to find out the causes of this weak performance and suggests possible solutions. III