Dalyan balıkçılığının iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the lagoon fishery on occupational health and safety
  1. Tez No: 539599
  2. Yazar: SEDA KÖKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Kazalar, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Accidents, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dalyanlar kıyı lagünlerinin su giriş çıkışlarının kontrollü bir şekilde kullanılması, su ürünleri üretiminin gerçekleştiği alanlarda iş sağlığı ve güvenliği faaliyetleri kapsamında tehlikeli sınıf içerisinde yer alan balıkçılık sektörünün bir parçasıdır. Bu çalışmada iş sağlığı ve güvenliği açısından dalyan balıkçılığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple, Ege Denizi kıyılarında aktif faaliyetine devam eden 6 dalyan arasından rastgele 3 dalyan belirlenmiştir ve Ekim 2017 – Nisan 2018 tarihleri arasında 92 dalyan çalışanı ile yüz yüze anket çalışmaları yapılmıştır. Ankete katılan balıkçıların %97'si erkek, %3'ü bayan çalışanlardan oluşmaktadır. D1'de %90'ı, D2'de %74'ü ve D3 çalışanlarının tamamı ilköğretim mezunudur. Çalışanların işe girişlerde D1 (%29), D2 (97) ve D3 (%17) sağlık muayeneleri yapılmıştır. Mesleki iş kazaları ve meslek hastalıkları hakkında çalışanların D1'de %25'i, D2'de %29'u ve D3'de %26'sı haberdar olmaktadır. Dalyanlarda en fazla yaşanan iş kazalarında %50 kesilme, %19 ezilme, %16 kırık-çıkık, %9 boğulma ve %6 baş bölgesi yaralanmaları yaşandığı tespit edilmiştir. Dalyan kuzuluklarında iş kazalarının en fazla yaşandığı alan iskele platformlarını çalışanların D1'de %44'ü, D2'de %11'i ve D3'de %35'i güvenli bulmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lagoons are the areas where fish production is done through the controlled use of water inlet exits of coastal lagoons, and the fishing activities performed here are also part of the fisheries sector within the hazardous class within the scope of occupational health and safety activities. In this study, it is aimed to examine the fishery in terms of occupational health and safety. For this reason, randomly 3 lagoons were determined among the 6 lagoons that continue their active activities on the coasts of the Aegean Sea between October 2017 and April 2018, 92 surveys were interviewed face to face. 97% of the fishermen surveyed were male and 3% female employees. 90% of D1, 74% of D2 and all D3 employees are primary school graduates. The rate of health examinations of employees before work is 29% in D1, 97% in D2 and 17% in D3. The 25% of the employees in D1, 29% in D2 and 26% in D3 have knowledge about occupational accidents and occupational diseases. It has been determined that 50% cuts, 19% crush, 16% fracture-dislocation, 9% suffocation and 6% head injuries were the most common work accidents in lagoon. The pier platforms where occupational accidents are most prevalent in lagoon barrier trap are not safe by employees, 44% in D1, 11% in D2 and 35% in D3.