28-34 gestasyonel hafta arasında preterm erken membran rüptürü (pemr, pprom) tanısı almış gebelerin; latent periyot ile ilişkili faktörler, doğum zamanı ve şekli açısından analizi
Analysis of the factors affecting the latency peri̇od inpatients with preterm prematur rupture of membranesbetween 28-34 gestational weeks
- Tez No: 539611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER YUMRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
YÖNTEM: Bu prospektif kesitsel çalışma SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu izni alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Kasım 2017-Kasım 2018 tarihleri arasında başvurup PPROM tanısı alan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya katılacak birey sayısı; 53 olarak belirlenmiştir. Bu hastalarda yaş, gebelik haftası, parite, amnion sıvı indeksi, dilatasyon, collum uzunluğu, tokoliz alıp almadığı, profilaktik antibiyotik kullanımı, doğum ağırlığı, kontraksiyon varlığı, prezentasyon(bebeğin pozisyonu) faktörlerinin doğum zamanı ve şekli açısından incelendi. İstatistiksel analiz için The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, versiyon 15) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the factors associated with latent time in patients with PPROM. MATERIAL AND METHODS: This prospective study was carried out after obtaining the permission of the Medical Research Ethics Committee of Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. The study included patients diagnosed with PPROM between November 2017 and November 2018 in the Department of Gynecology and Obstetrics, Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital. Number of individuals to participate in the study; 53. Age, gestational week, parity, amniotic fluid index, dilatation, collum length, toxolysis, prophylactic antibiotic use, birth weight, presence of contraction, presentation (infant position) factors were evaluated in terms of the time and shape of delivery. The Statistical Program for Social Sciences (SPSS, version 15) program was used for statistical analysis.