34 gebelik haftası ve altında doğan , erken membran rüptürü olan ve olmayan prematürelerdehistolojik koryoamniyonit ile prematüre retinopatisi ilişkisinin araştırılması
The relationship between histological chorioamnionitis and retinopathy of prematurity
- Tez No: 727239
- Danışmanlar: UZMAN SULTAN KAVUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Prematüre doğumların önemli bir nedeni olan koryoamniyonit , pek çok perinatal komplikasyona yol açmaktadır. Bu çalışmada antenatal enfeksiyon ve enflamasyonun prematüre retinopatisi (ROP) gelişimi üzerine etkisinin incelenmesini amaçladık. Metod: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Eylül 2010-Mart 2011 tarihleri arasında doğan ve gestasyon yaşı 34 haftadan küçük olan , konjenital anomalisi olmayan 95 prematüre bebek ve annesi çalışmaya alındı. Anneler klinik koryoamnionit açısından , plasentalar ise histolojik koryoamniyonit açısından değerlendirildi. Bebeklerin demografik özellikleri , klinik izlemleri ve prematüre retinopatisi açısından incelemeleri kaydedildi. Etik kurulun 10.02.2010 tarihli 300 no'lu onayından sonra prospektif olarak çalışma başlatıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hasta grubundan 29 (%30) hastada prematüre retinopatisi, bu hastalardan 5 (%5.2 ) tanesinde ise ileri evre prematüre retinopatisi saptandı. Prematüre retinopatisi saptanan olgular ve prematüre retinopatisi gelişmeyen olguların ortalama doğum ağırlığı sırasıyla (1325 ± 380, 1518 ± 287 gr, p:0.008) , gestasyon yaşı (30.4± 2.3, 31.5 ±1.3, p:0.006) bulundu. Prematüre retinopatisi saptanan olgularda umblical kord vasküliti , BPD , RDS , sepsis , 02 tedavisi alma oranı yüksek bulundu. Bu hastalarda 02 tedavisinin süresi ve mekanik ventilatörde kalma süresi daha uzun saptandı. Laser tedavisi alan 3 olgu oldu. Bu olguların hepsinde umblical kord vasküliti saptandı. PEMR ve klinik koryoamniyonitin umblical kord vaskülitine daha sıklıkla neden olduğu belirlendi. Sonuç: Koryoamniyonitli preterm olgularda prematüre retinopatisi , BPD, sepsis ve NEK riski artmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Choriomnionitis is a major cause of premature labor and can lead to many prenatal complications. In this study, we aimed to investigate the effect of antenatal infection and inflammation on the development of retinopathy of prematurity (ROP). Methods: 95 premature infants born at Bakirkoy Maternity and Children Hospital between September 2010 and March 2011, with a gestational age of less than 34 weeks were included in the study. The mothers were assessed in terms of clinical chorioamnionitis; the placentas were assessed with respect to histological chorioamnionitis. Demographic charecteristics and clinical features of the infants were recorded.The study was initiated after obtaining ethics committee approval(date:10.02.2010/300) Results: Retinopathy of prematurity was detected in 29 patients (30%) in the study; where as, advanced stage ROP was detected only in 5 (5.2 %) of these patients. The mean birth weights and gestation ages of patients with ROP were lower than the cases without ROP (1325 ±380, 1518 ±287 gr,p:0.008) and (30.4±2.3, 31.5 ±1.3 weeks, p:0.006) respectively. ROP was more frequent in patients with umbilical cord vasculitis, BPD, RDS and sepsis. The mean length of oxygen treatment and the duration of mechanical ventilation was found to be longer among these patients. 3 cases received laser treatment. Umbilical cord vasculitis was detected in all of these cases. Histologic chorioamnionitis and umbilical cord vasculitis was present in 20 % of patients respectively. Umbilical cord vasculitis was more frequent in patients with ROP (%63,p: 0,001 ) BPD ( %21,p:0,027 ) sepsis (%36,8, p:0,013 ) and NEC ( %21,1,p:0,027 ) and prolonged rupture of membranes. Conclusion: The risks of retinopathy of prematurity , BPD, sepsis and NEC were increased in preterm infants with chorioamnionitis.