Hemşirelik çalışma ortamının hemşirelerin iş yaşam kalitesine etkisi
Effects of nursing work environment on the quality of work life of nurses
- Tez No: 539617
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hemşirelik Çalışma Ortamının Hemşirelerin İş Yaşam Kalitesine Etkisi Çalışmanın amacı hemşirelik çalışma ortamının hemşirelerin iş yaşam kalitesine etkisini ortaya koymaktır. Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı çalışma, Nisan-Mayıs 2018 tarihleri arasında, İstanbul ilinde bulunan özel bir üniversite hastanesinde, en az altı ay çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 330 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmada veriler, hemşirelerin sosyodemografik, mesleki ve çalışma koşulları özelliklerini belirleyen 17 soru ile Hemşirelik İş Yaşamı Kalitesi Ölçeği ve Hemşirelik İş İndeksi-Hemşirelik Çalışma Ortamını Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, tanımlayıcı analizler, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi (ileri analizi Tukey HSD) ve Kruskal Wallis testi (ileri analizi Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi ) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin, hemşirelik iş yaşamı kalitesinin ortalamanın üzerinde, hemşirelik çalışma ortamının ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin iş yaşamı kalitesi puanı ile yaş, medeni durum ve çocuk sahibi olma durumu arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmazken; cinsiyet, eğitim durumu, mesleki pozisyon, çalıştığı birim, meslekte deneyim süresi, kurumda deneyim süresi, birimde deneyim süresi, vardiya şekli, çalıştığı birimde isteyerek çalışma, fazla mesai yapma, fazla mesai süresi, gece nöbeti tutma, gece nöbeti sayısı, aldığı ücret, iş yükü algısı, kurumdan memnuniyet, kurumun sağladığı sosyal olanaklardan memnuniyet, kariyer hedefi karşılama durumu ile istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of Nursing Work Environment on the Quality of Work Life of Nurses The aim of this study is to determine the effect of nursing work environment on the quality of work life of nurses. This descriptive and relational study was conducted between April 2018 and May 2018 with 330 nurses who worked at a private university hospital in Istanbul for at least six months and volunteered to participate in the study. The data were collected with the Quality of Nursing Work Life Scale, the Nursing Work Index - The Practice Work Environment Scale and the 17-item Questionnaire developed by the researcher to determine nurses' sociodemographic characteristics, occupational and working conditions. In the analysis of the data, descriptive analysis, the independent t test, Mann Whitney U test, one-way variance analysis in independent groups (advanced analysis with the Tukey HSD) and Kruskal Wallis test (advanced analysis with the Bonferroni corrected Mann Whitney U test) and Pearson correlation analysis were used. It was determined that nurses' quality of work life level was above average and their nursing work environment level was medium. While there was no statistically significant correlation between the nurses' quality of work life score and the variables such as age, marital status and having children, a statistically significant correlation was determined between their quality of work life score and the variables such as gender, educational status, occupational position, unit worked in, total length of service, length of service in the institution, length of service in the unit, type of shift, working in the unit willingly, working overtime, length of overtime, the number of night shifts, salary, the perception of workload, satisfaction with the institution, satisfaction with the social facilities provided by the institution, and meeting the career goal.