Müzik eşliğinde uygulanan progresif kas gevşeme egzersizlerinin yoğun bakımda çalışan hemşirelerin stres, yorgunluk ve baş etme biçimleri üzerine etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercises combined with music on stress, fatigue and coping styles in intensive care nurses
  1. Tez No: 539642
  2. Yazar: BUĞSE ÖZGÜNDÖNDÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÖK METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Özgündöndü, B., Müzik Eşliğinde Uygulanan Progresif Kas Gevşeme Egzersizlerinin Yoğun Bakımda Çalışan Hemşirelerin Stres, Yorgunluk ve Baş Etme Biçimleri Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü İç Hastalıkları Hemşireliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Bu randomize kontrollü araştırmanın amacı, müzik eşliğinde uygulanan progresif kas gevşeme egzersizleri (PGE)'nin yoğun bakım ünitesi (YBÜ)'de çalışan hemşirelerin stres, yorgunluk ve baş etme biçimleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma, Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye, Anestezi ve Koroner YBÜ'de görev yapan 56 hemşireyle, 1 Temmuz 2018-15 Ocak 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Dahil edilme kriterlerini karşılayan hemşireler tez danışmanı tarafından kura yöntemiyle 1:1 oranıyla müdahale ve kontrol gruplarına atanmıştır. Müdahale grubundaki hemşirelere (n=28) haftada bir defa, 20 dk. süreyle toplam sekiz hafta boyunca müzik eşliğinde PGE yaptırılmış, kontrol grubundaki hemşirelere (n=28) ise araştırmanın başında bir defaya mahsus stres ve etkilerine yönelik yüz-yüze eğitim verilmiştir. Araştırmanın başlangıcında, 4., 8., ve 12. haftalarında hem müdahale hem de kontrol grubundaki hemşirelere Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Yorgunluk Şiddeti Ölçeği (YŞÖ) ve Baş Etme Stilleri Ölçeği (BESÖ) yüz-yüze uygulanmıştır. Araştırmanın 8. ve 12.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ozgundondu, B., The Effect of Progressive Muscle Relaxation Exercises Combined with Music on Stress, Fatigue and Coping Styles in Intensive Care Nurses, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Medical Nursing Department Master Thesis, Ankara, 2019. The aim of this randomized controlled study was to examine the effect of progressive muscle relaxation exercises (PMR) combined with music on stress, fatigue and coping styles of intensive care unit (ICU) nurses. The study was carried out with 56 ICU nurses working in Internal Medicine, Anesthesia and Coronary Intensive Care Units of Ankara Gulhane Training and Research Hospital, between 1 July 2018 and 15 January 2019. The nurses who met inclusion criteria were assigned to either an intervention or a control group through lotery with a ratio of 1:1 by the thesis advisor. Nurses in the intervention group (n=28) received once a week, 20 min. PMR combined with music for a total of eight weeks, while nurses in the control group (n=28) were given only a single time face-to-face training on stress and its effect at the begining of the study. The Personal Information Form for sociodemographic characteristics, Perceived Stress Scale (PSS) for stress, Fatigue Severity Scale (FSS) for fatigue and Brief COPE for coping styles were used for data collection. The PSS, FSS and Brief COPE were administered face-to-face to nurses in both the intervention and the control groups at the beginning of the study, and at week 4, week 8, and week 12.