İleri evre epitelyal over kanserinde tümör tipine göre adjuvan kemoterapi protokolüne cevabın karşılaştırılması ve tümör tipinin prognoz üzerine olan etkisinin araştırılması
Comparison of response to adjuvant chemotherapy protocol according to tumor type in advanced stage epithelial ovarian cancer and investigation into the effect of tumor type on prognosis
- Tez No: 539669
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TANER TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Over kanseri dünyada kadınlarda görülen kanserler içinde 5. sırada, jinekolojik kanserler içindeyse 2. sırada yer alır. Epitelyal kökenli olanlar over kanserlerinin %90-95'ini oluşturmaktadır. Epiteliyal over kanserinde (EOK) olguların sadece %20'si erken evrede tanı almaktadır. Ancak çoğu hasta, 5 yıllık sağ kalımın %20'den az olduğu geç evrelerde tespit edilmektedir. Amaç: Çalışmamızın amacı, 2014 FIGO evre II-IV EOK'nde tümör tipine göre farklı kemoterapi protokolleriyle elde edilen cevabı değerlendirmek ve tümör tipinin prognozaolan etkisini araştırmaktır. Sonuç: Seröz tümör tipinde non-seröz tümör tipine göre platin-bazlı kemoterapiyle daha iyi tedavi başarısı sağlanmakta ve bu tedavi, başarısı özelliklepaklitaksel + platin kemoterapi protokolüyle elde edilmektedir. Bu durumda bu kemoterapi rejiminin seröz tümör tipi için uygun olduğu söylenebilir, ancak non- seröz tümör tipi için farklı kemoterapi protokollerinin tanımlanmasına çalışılmalıdır. Bir diğer önemli sonuç ise cerrahi olarak tüm görünür tümörün rezeke edilmesi tümör tipi fark etmeden her iki sağ kalımı da iyileştiren faktördür. Bu sonuç ise bize over kanseri cerrahisinde maksimal cerrahi eforun sağlanmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ovarian cancer is the fifth most common cancer among women in the world, and the second most common one in gynecological cancers. Those with epithelial origin make up 90-95% of ovarian cancers. Only 20% of the cases with epithelial ovarian cancer (EOC) are diagnosed at an early stage. However, most patients are detected at late stages where five year survival is less than 20%. Objective: The aim of our study was to evaluate the response derived from different chemotherapy protocols according to the tumor type in 2014 FIGO stage II-IV EOC and to investigate the effect of tumor type on prognosis. Conclusion: The platinum-based chemotherapy is more successful in the treatment of serous tumor type compared to non-serous tumor type and this treatment is achieved especially with the paclitaxel + platinum chemotherapy protocol. In this case, it can be said that this chemotherapy regime is suitable for serous tumor type, but different chemotherapy protocols for non-serous tumor type should be tried to be identified. Another significant result is that the resection of all visible tumors by surgery is the factor that improves both survivals regardless of the tumor type. This result shows us the importance of maximal surgical effort in ovarian cancer surgery.