Çocukluk çağı demir eksikliği anemisi tanısı ile tedavi edilen hastaların elektrokardiografik değişikliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of electrocardiographic changes of patients treated with the diagnosis of childhood iron deficiency anemia
- Tez No: 539670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER TUĞBA TEMEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Anemi, hemoglobin, hematokrit veya eritrosit düzeylerinin yaş ve cinse göre belirlenen normal değerlerinin altında olmasıdır. Hemoglobin tarafından dokulara oksijen taşınmasının yetersiz olduğu, pediatri kliniğinde sık karşılaşılan bir durumdur. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, gelişmekte olan ülkelerde 5 yas altı çocuklarda anemi sıklığı %39 olarak bildirilirken 5 -14 yaş arası çocuklarda %48'dir. Anemi tanısı konulan hastaların yarısı demir eksikliği anemisi olarak bildirilmiştir. Demir eksikliği anemisinin klinik spektrumu çok geniştir. En önemli non-hematolojik komplikasyonu ise kardiyovasküler sistem üzerinedir. Demir eksikliği anemisinin kalpte oluşturduğu elektrokardiografik değişikliklerin araştırılması amacıyla; DEA tanısı alan ve tedavi edilen hastaların QT, QTc, Tpe intervali, Tpe/QTc ve QT dispersiyon parametreleri tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim and Background: Anemia, hemoglobin, hematocrit or erythrocyte levels are below the normal values determined by age and sex. Hemoglobin is a common condition in pediatric clinic where oxygen transport to tissues is insufficient. Studies have shown that the prevalence of anemia in children under 5 years of age is reported to be 39% in developing countries and 48% in children between 5 and 14 years of age. Half of the patients with anemia were reported as iron deficiency anemia. The clinical spectrum of iron deficiency anemia is very wide. The most important non-hematological complication is the cardiovascular system. In order to investigate the electrocardiographic changes of iron deficiency anemia in the heart; QT, QTc, Tpe interval, Tpe / QTc and QT dispersion parameters of the patients diagnosed and treated with iron deficiency anemia were evaluated before and after treatment