Egzersiz ilişkili hipertansiyon ile karotis arter intima media kalınlığı ve brakial arter endotel fonksiyonu arasındaki ilişki
Relationship between carotid artery intima media thickness and brachial artery endothelial function with exercise induced hypertension
- Tez No: 539683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YUNUS EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç Hipertansiyon, dünyada en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Hipertansiyonun hedef organ hasarları, girişimsel olmayan yöntemlerle hastalar üzerinde gösterilebilir. Bu çalışmada egzersiz ilişkili hipertansiyon ile karotis arter intima media kalınlığı (KİMK) ve brakiyal arter endotel fonksiyonu (FMD) arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod 18-65 yaş arası sağlıklı normotansif 73 erkek ve kadın çalışmaya katıldı. Hastaların Doppler ultrasonografi yöntemi ile KİMK ve FMD ölçümleri yapılmadan önce, bütün hastalara elektrokardiyografi, ekokardiyografi, 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümü ve treadmill egzersiz testi uygulandı. Hem kadınlarda hem erkeklerde egzersiz ilişkili hipertansiyon için eşik değeri olarak 190 mm Hg sistolik kan basıncı değeri belirlendi. Egzersiz sırasında hipertansif yanıt izlenen 56 katılımcı hasta grubuna, diğer normotansif yanıt gösteren 17 katılımcı ise kontrol grubuna alındı. Her iki grubun KİMK ve FMD değerleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular Hem hasta grubunun hem kontrol grubunun KİMK ve FMD değerleri karşılaştırıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı izlendi. Hasta grubunda KİMK değerleri daha yüksek saptanırken, FMD değerleri daha düşük izlendi. Sonuç KİMK ve FMD ölçümleri, hipertansif hastalarda hedef organ hasarlarının gösterilmesi için kullanılan önemli testlerdir. Bu çalışmada egzersiz ilişkili hipertansiyon izlenen hastalarda, karotis arter hastalığı ve brakiyal arter endotel disfonksiyonu daha sık izlendi. Egzersiz sırasında hipertansif yanıt izlenen ancak günlük yaşamda normotansif olan hastalar, hipertansiyonun asemptomatik hedef organ hasarları açısından değerlendirilmeli ve kliniklerde yakın takip altına alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Hypertension is one of the most common chronic disease in the world. There are some non-invasive tests which are used to assess end organ damages in patients with hypertension. The purpose of this study is to show relationship between carotid artery intima media thickness (CIMT) and flow mediated dilatation (FMD) in patients with exercise induced hypertension. Methods 73 healthy normotensive men and women, who are between 18 and 65 years of age, participated in this study. All patients underwent electrocardiography, echocardiography, 24-hour ambulatory blood pressure monitoring and symptom-limited treadmill testing before CIMT and FMD were measured with Doppler ultrasonography. Cutoff value of exercise induced hypertension was determined as 190 mm Hg sistolic blood pressure for both men and women who underwent treadmill stress testing. 56 participants who had hypertensive response at treadmill testing were determined as patient group, while 17 normotensive participants was determined as control goup. CIMT and FMD values of both groups were statistically compared each other. Results CIMT and FMD values of both patient and control groups were compared each other. The results were statistically significant. In patient group, values of CIMT were found to be higher and values of FMD were found to be lower. Conclusions CIMT and FMD measurement tests are important for assessment of end organ damages in hypertension. In this study, carotid artery disease and brachial artery endothelial dysfunction were found to be higher in patients with exercise induced hypertension. Patients who have exercise induced hypertension but normotensive in daily life, should be evaluated for asymptomatic end organ damages of hypertension and should be followed up more frequently in clinics.